21comp

 

Starup 21 Inc rozpoczął właśnie zbieranie zamówień (preorder) na nowe urządzenie - „21 Bitcoin Computer” czyli komputer dla bitcoinowego fana i nie tylko.

 

Komputer t bazuje na Raspberry Pi 2 z kartą WiFi i ma preinstalowany system „21 Bitcoin OS” (oparty o Linux). Zawiera kopię łańcucha bloków Bitcoin oraz dedykowane oprogramowanie. Dodatkowo, jest to jednocześnie koparka Bitcoin o mocy około 50-125GH/s i sprawności 0,16J na GH/s.

 

Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu, komputera możemy używać do niemal wszystkiego co jest związane z Bitcoinem. Mamy możliwość miningu (wydobywania nowych BTC), uruchomienia własnego serwisu oferującego usługi czy towary za BTC, czy wreszcie uruchomić własny pełny węzeł Bitcoin Core.

 

Dedykowane oprogramowanie umożliwia bezpośrednią sprzedaż „szybkich” usług typu tłumaczenia czy konwersja plików przez udostępniony system zapytań API. Firma udostępnia serwer działający jako rodzaj sklepu internetowego z obsługą mikropłatności, gdzie możemy składać oferty i oceniać sprzedawców/wykonawców zleceń.

 

Jednym z zastosowań mikropłatności BTC miałoby być obsłużenie błędu 402 protokołu HTTP (Payment required), czyli płatny dostęp do serwisów WWW. Płatne interfejsy API, płatne WiFi, oglądanie witryn czy filmów bez reklam, e-maile o wysokim priorytecie, możliwości jest naprawdę wiele.

 

21 Inc chce być pierwszym wielkim dostawcą platformy mikropłatności BTC, pierwszym krokiem ku temu jest właśnie „21 Bitcoin Computer”.

 

Po podłączeniu urządzenia do naszego komputera roboczego mamy dostęp do konsoli z której możemy realizować wszystkie udostępnione przez system 21 zadania.

Dzięki temu, że urządzenie oparte jest na systemie linuxowym, możemy również używać tego komputera jako domowy serwer plików (po podłączeniu zewnętrznego dysku) lub w dowolny inny sposób. Jeżeli nie będziemy włączać funkcji kopania, maszyna jest bezgłośna i pobiera bardzo mało prądu rzędu kilku wat.

 

21comp2

 

W cenie $400 (plus przesyłka) otrzymujemy komputer, koparkę, zasilacz, przewód USB do połączenia z PC/MAC, kartę pamięci 128GB z oprogramowaniem i adapter WiFi podłączany do USB. Sama cena może pozostawać dość dyskusyjna gdyż sam sprzęt zakupiony oddzielnie bez koparki to koszt około 120$. Sama koparka też nie jest warta brakujących 280$. W tym przypadku płacimy za oprogramowanie i wygodę. Dostajemy kompletne urządzenia od razu gotowe do pracy.

 

Sama koparka wbudowana w urządzenie obecnie nie może być traktowana jako źródło zysku, co najwyżej jako zwrot kosztów za zużycie prądu przez urządzenie. Do tematu należy podejść bardziej hobbistycznie. Sprzęt pomaga zabezpieczyć sieć Bitcoina, a funkcja "full node" przyczynia się do samej decentralizacji sieci. Mimo wysokiej ceny komputer jak najbardziej można polecić każdemu fanowi Bitcoina.

 

21 Bitcoin Computer ma pomóc również w popularyzacji samego Bitcoina, udostępniając w jednym urządzeniu niemal wszystko, co jest nam potrzebne do jego używania. Mając dostęp do pełnego węzła Core i API mikropłatności umożliwia nam praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania Bitcoina.

 21comp3

Firma 21 Inc już w maju firma ogłosiła również swoje zamiary instalowania zgodnych z protokołem chipów w dowolnym sprzęcie (Internet of Things), według nich ma to być całkowicie naturalne, potrzebne czy wreszcie konieczne. Chipy takie miałby być montowane we wszystkich urządzeniach np. ładowarkach USB, komputerach PC, routerach, konsolach czy chipsetach.

 

Prawdopodobnie w tym celu doszło nawet do spotkania z przedstawicielami jednego z największych producentów urządzeń sieciowych na świecie "CISCO". Można sobie wyobrazić, routery, switche które mając wbudowany chip firmy 21 Inc zajmują się również miningiem bitcoinów.

 

Wszystko wygląda bardzo ciekawie jednak nie jest tak kolorowo. Kontrowersje budzi sama metoda podziału wydobytych przez chipy „BitSplit” bitcoinów, bowiem 75% urobku ma trafiać do 21 Inc a pozostałe 25% do użytkownika/właściciela urządzenia. Pierwotne obliczenia projektu zakładały, że dzięki temu koszt wydobycia 1 BTC wyniesie jedyne $7.45 (ciężko to sobie wyobrazić). Właściciel takiego urządzania miałby otrzymywać około 0.72 mBTC dziennie.

 

Informacja o tym zyskała się ostrą krytyką społeczności bitcoinowej gdyż podział zysków jest zwyczajnie nieuczciwy. W takim przypadku urządzenia powinny być darmowe lub przynajmniej dużo tańsze. Oczywiście ten temat jest ciągle otwarty, więc nie jest to ostateczna decyzja firmy.

 

Zdjęcia: 21 Inc