amsterdam-bitcoin-city-terminal

 

Zespół BitStraat, wraz z procesorem płatności bitcoin - BitPay, połączonymi siłami planują do końca tego roku postawić co najmniej 100 terminali obsługi płatności BTC w sklepach na ulicach Amsterdamu. Projekt BitStraat, ufundowany przez mieszkańców miasta - Maxa Barendregta i Kaspera Keunena ma w założeniu pośredniczyć pomiędzy lokalnymi sprzedawcami, a BitPay.

 

Według Barendregta, Amsterdam wydaje się wprost idealnym miejscem dla tego typu inicjatywy:

 

Ustanowienie globalnej stolicy bitcoina w Amsterdamie wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Stolica Holandii ma historię i renomę wolnego od uprzedzeń i myślącego przyszłościowo miasta z ambicjami technologicznymi. Waluta dla wszystkich ludzi, wolna od centralnego organu kontrolnego w naturalny sposób wpisuje się w jego charakterystykę. Zamierzamy umożliwić gościom przyjeżdżającym do Amsterdamu regulowanie wszystkich wydatków przy pomocy bitcoina, wliczając w to pobyt w hotelu, zwiedzanie muzeów oraz kolacje w lokalnych restauracjach.

 

Projekt rozpoczął się w maju 2014 roku, kiedy jego założyciele spotkali się z członkami Fundacji Bitcoin na konferencji Bitcoin2014 w Amsterdamie. Moe Levin – dyrektor BitPay do spraw rozwoju biznesu na Europę, już wtedy był pod wrażeniem inicjatywy:

 

Powstaliśmy dzięki społeczności, dlatego nasza filozofia pozostaje prosta: nasza społeczność zawsze na czele. To oznacza poparcie dla każdej lokalnej inicjatywy zwiększającej poziom adopcji, rozwijającej społeczną świadomość i ostatecznie wiodącej bitcoina od spekulacji ku mainstreamowi.

 

Terminale zainstalowane dla potrzeb projektu Amsterdam Bitcoin City to małe tablety z dedykowanym oprogramowaniem. Wszystko zintegrowane z wykonanym na zamówienie stojakiem i gotowe do umieszczenia na każdej ladzie.

 

Odkąd terminale, ich instalacja oraz podstawowy plan płatności BitPay są bezpłatne, pakiet w ramach promocji dla pierwszych 100 sprzedawców jest całkowicie darmowy (w przypadku miesięcznych transakcji BTC nie przekraczających 900 euro). Powyżej tej sumy każdy z handlowców otrzymuje niezobowiązujący wybór pomiędzy zakupem pakietu kompletnej usługi za 10 euro miesięcznie, bądź też bezpośrednim nabyciem urządzenia terminala płatności za 120 euro.

 

Jak dotąd, Amsterdam Bitcoin City udało się podpisać umowę z 18 punktami handlowymi.

 

Jedną z już akceptujących bitcoina lokalizacji jest Hofje van Wijs – kawiarnia, mająca jeszcze w tym roku pomieścić pierwszą w Amsterdamie Ambasadę Bitcoin. Terminale płatności dostępne są już także w Pakhuis de Zwijger – miejscu goszczącym comiesięczne spotkania grupy Bitcoin Wednesday.

 

BitStraat i BitPay mają nadzieję, że jeszcze przed wiosną przyszłego roku, do ich projektu dołączy przynajmniej 100 nowych uczestników.

 

Z podobną inicjatywą wyszli także mieszkańcy innych holenderskich miast.

 

Arnhem Bitcoincity w momencie swojego startu, w maju tego roku, udało się zgromadzić 15 punktów handlowych akceptujących płatności bitcoin. Od tego czasu liczba ta zwiększyła się ponad dwukrotnie – i stanowi obecnie 36 jednostek handlowych.

 

Arnhem czerpało z kolei inspirację z innego holenderskiego projektu - Bitcoin Boulevard w Hadze, w którego skład wchodzi obecnie 10 punktów akceptujących płatności bitcoin.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.