Bitnet

 

Nowy procesor płatności bitcoin dla biznesu, Bitnet, zdołał zgromadzić kilkanaście milionów dolarów od zewnętrznych inwestorów i zamierza już niedługo konkurować z największymi w tej branży: Coinbase, BitPay czy GoCoin.

 

Aspiracje twórców nowej platformy są naprawdę duże. Przedstawiciele Bitnet nie ukrywają, że planują przyciągnąć do siebie największych graczy światowego biznesu.

 

Pierwsza runda inwestycyjna, zamknięta niedawno przez Bitnet, rzeczywiście może napawać optymizmem. Nowopowstającemu projektowi udało się pozyskać łącznie ponad 14 milionów dolarów, spośród wielu inwestorów przekonując do siebie także największy japoński sklep internetowy, Rakuten. Ten oprócz przekazania znacznych środków inwestycyjnych na rozwój projektu Bitnet, zapewnia, że zamierza docelowo samemu korzystać z usług ­nowego procesora płatności bitcoin.

 

Rakuten to założona w 1997 roku, tokijska firma specjalizująca się w handlu internetowym i śmiało można określić ją mianem absolutnego giganta w tym sektorze. Rakuten to bowiem największa w Japonii i jedna z największych korporacji tego typu na świecie. Roczne przychody firmy oscylują w zakresie 5 miliardów dolarów. Już w 2013 roku, korporacja zatrudniała ponad 10 000 pracowników na całym świecie.

 

W rankingu najbardziej dochodowych korporacji internetowych świata, Rakuten zajmuje doskonałe 7 miejsce. W kategorii firm z sektora handlu internetowego Rakuten wypada jeszcze lepiej, plasując się na miejscu 4, za Amazonem, eBayem i chińskim Alibabą.

 

Japońskie słowo rakuten oznacza optymizm. Nie trudno zgadnąć jakich rozmiarów optymizm światowej społeczności bitcoin, wywoła informacja o akceptacji BTC przez giganta tego pokroju. Ten można by porównać z entuzjazmem jaki jeszcze kilka miesięcy temu wywołała wieść o innym potentacie branży e-commerce, Overstock.com, który także zdecydował się na akceptacje płatności w bitcoinach.

 

Trudno jednak zestawiać ze sobą kaliber obu firm. Dla porównania, sam tylko przychód Overstock w 2013 roku był ponad trzykrotnie mniejszy aniżeli ten wypracowany przez Rakuten.

 

Osoby odpowiedzialne za powstawanie platformy Bitnet to weterani sektora tradycyjnych płatności bezgotówkowych, wywodzący się z takich korporacji sektora usług finansowych jak Visa czy Cybersource.

 

Prezes Bitnet, John McDonnell, nie kryje swojego optymizmu oceniając szanse nowego przedsięwzięcia w konkurencji z firmami przewodzącymi w tej chwili w sektorze płatności bitcoin:

 

Co obserwujemy wśród obecnych w tym momencie na rynku firm oferujących usługi przetwarzania płatności dla biznesu to fakt, że składają się one głównie z osób specjalizujących się w oprogramowaniu czy samej technologii bitcoin, starających się zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w sektorze płatności.

 

Rozmawialiśmy już z największymi sieciami handlowymi na świecie. Motywem przewodnim tych rozmów było wciąż powtarzające się stwierdzenie: Tak, spoglądamy w kierunku bitcoina. Tak, rozumiemy jakie niesie ze sobą korzyści.”

 

Przyjęcie bitcoina jako jednej z form płatności, dla dużych firm, a tym bardziej potężnych korporacji, może oznaczać roczne oszczędności powstałe z wyeliminowania kosztów związanych z obsługą tradycyjnych transakcji bezgotówkowych, liczone w dziesiątkach, a nawet setkach milionów dolarów. A jest to tylko jedna z szerokiego wachlarza korzyści, jakie bitcoin ma do zaoferowania.

 

 

Portal bitcoin.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.