mega dot com

 

Kim Dotcom przedstawił właśnie nowe plany odnośnie swojego serwisu MEGA, w których Bitcoin odgrywa ważną rolę.

 

Jego kolejny serwis, istniejący do dziś Mega, popadł w kłopoty, gdy PayPal odmówił jego obsługi, naciskany przez lobbystów Hollywood. Wtedy Bitcoin stał się przez pewien czas jedyną formą płatności za konta premium. Obecnie wygląda to już nieco inaczej i Bitcoin nie jest specjalnie eksponowany na stronach internetowych Mega, co zapewne wynika ze zmiany właściciela serwisu.


Wielki powrót ma odbyć się pod marką MegaUpload 2.0. W skrócie ma to być rozproszony, chmurowy serwis przechowywania plików, który – jak pisze sam Dotcom:

 

„przenosi decentralizację, anonimowość i szyfrowanie na nowy poziom. To będzie koszmar dla tych, którzy chcą nas masowo śledzić i cenzurować.”

 

Co najciekawsze, pobieranie plików będzie powiązane z mikrotransakcjami bitcoinowymi, można więc wyciągnąć wniosek, że osoby wrzucające pliki na MegaUpload 2.0 będą wynagradzane za pobrania. To się na pewno nie spodoba osobom i organizacjom żyjącym z praw autorskich, więc można się spodziewać ostrej walki. Powiązany z tym pomysłem jest BitCache. Jak wynika z pobieżnych opisów będzie to prawdopodobnie system mikropłatności w BTC, oparty zapewne o łańcuch boczny albo wykorzystujący mechanizm Lightning Network itp.

 

System ten będzie sprzężony z dostępnym na MegaUpload 2.0 webowym portfelem bitcoinowym. Kim Dotcom już w tej chwili przepowiada, że jego biznes podwyższy kurs BTC w przyszłym roku do 2000 USD. Tego rodzaju zapowiedzi trzeba traktować sceptycznie, z drugiej jednak strony w przypadku sukcesu MegaUpload 2.0 wpływ na upowszechnienie Bitcoina a co za tym kurs, będzie niewątpliwy, szczególnie, że już teraz z serwisu korzystają miliony użytkowników. Serwis ma wystartować 20 stycznia 2017, a więc już za pół roku przekonamy się, na ile spełnią się przepowiednie Kima.