new-hampshire-bitcoin

 

New Hampshire jest na dobrej drodze, aby na stałe wpisać się w historię bitcoina jako pierwszy amerykański stan, który zdecydował się na zaakceptowanie tej kryptowaluty jako środka płatności w rozliczeniach podatkowych oraz w przypadku różnego rodzaju opłat urzędowych.

 

Obecnie, plan ustawy nakazującej stanowemu skarbnikowi, jak wyczytujemy: „opracowanie oraz wdrożenie stanowego planu zakładającego akceptację bitcoina dla potrzeb podatków i opłat urzędowych” znajduje się na etapie obszernej analizy przez szerokie, lokalne grono prawno-legislacyjne.

 

W połowie tego miesiąca w Komisji Stanowej Stanu New Hampshire doszło w tej sprawie do dwóch narad, połączonych z przesłuchaniami licznych ekspertów, między innymi ds. technologii kryptowalut czy cyber-bezpieczeństwa.

 

Głos zabrał także sam autor projektu nowej legislacji, członek Stanowej Izby Reprezentantów New Hampshire, Eric Schleien.

 

W swojej mowie, zwrócił on uwagę na trzy, w jego opinii, najistotniejsze cechy charakteryzujące i zarazem faworyzujące bitcoina jako środek płatności: koszty, bezpieczeństwo, wartości użytkowe.

 

Niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu ze współczesnymi procesorami płatności bezgotówkowych i związane z tym pokaźne oszczędności dla stanu, miały być jednym z silniejszych argumentów przemawiającym za wykorzystaniem nowej technologii.

 

Wśród innych mówców, którzy w dniach 12 oraz 17 lutego wyrazili swoje zdanie przed komisją byli m.in.: były kandydat na stanowisko gubernatora stanu, Andrew Hemingway, przez firmy odpowiedzialnej za portal e-commerce, Ziftr, Robert Wilkins, a także lokalni lobbyści technologii i politycy.

 

Teraz, to w dużej mierze w ich zdolnościach dydaktycznych oraz przekonywania leży los nowej, pod wieloma względami przełomowej, ustawy. A zadanie przed nimi zapewne niełatwe - średni wiek członków stanowej komisji o której mowa to bowiem jakieś 65, być może 70 lat.

 

Jeśli wszystko pójdzie jednak po myśli zwolenników bitcoina, nowe prawo mogłoby wejść w życie już za niewiele ponad dwa lata, a konkretnie od lipca 2017 roku.

 

Podobne zamiary wobec bitcoina ma także inny amerykański stan, Utah.

 

 

 

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.