komisja 

 

Dziś, czyli 4 czerwca, odbyło się spotkanie środowiska kryptowalutowego z przedstawicielami KNF.  

 

Podczas gdy ruszyła kampania ostrzegająca przed inwestowaniem w kryptowaluty, KNF zaprosił do swojej siedziby przedstawicieli polskich firm kryptowalutowych oraz osoby ze środowiska. Na spotkaniu znalazły się takie firmy jak: InPay, Bitmarket i BitBay oraz Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Po „drugiej” stronie obok KNF znaleźli się również przedstawiciele Ministerstwa Finansów i NBP. W sumie obecnych było około 40 osób.

 

Spotkanie prowadzili przewodniczący KNF Marek Chrzanowski oraz dyrektor departamentu ds. fintech Artura Granickiego. W trakcie spotkania powołana została grupa do spraw Blockchain, której celem będzie między innymi przygotowanie raportu dotyczącego kryptowalut, technologii Blockchain, tokenów oraz ICO mającego być podstawą dalszych prac legislacyjnych. Misją zespołu ma być również edukacja Polaków w tym zakresie.  

 

Niemałym zaskoczeniem było podkreślanie przez KNF, że ich celem nie jest straszenie Polaków kryptowalutami, lecz ostrzeganie przed nieuczciwymi projektami na tym rynku. Tu można dodać, że cel faktycznie jest słuszny, bo piramid i nieuczciwych firm żerujących na kryptowalutach nie brakuje, jednak ostatni spot pokazuje jak bardzo potrzebna jest grupa złożona ze specjalistów z branży, aby w przyszłości umiejętnie odróżnić kryptowaluty od piramid finansowych i innych scamów.

 

Innym ciekawym poruszonym zagadnieniem był problem polskich firm kryptowalutowych z bankami. Jak się okazuje, dotychczasowe kłopoty wynikały rzekomo z niedostatków w zakresie AML i prowadzenia działalności depozytowej w ramach usług płatniczych bez zezwolenia. Wynika zatem z tego, że giełdy i kantory powinny starać się o licencję instytucji płatniczej, co dla wielu może być wyzwaniem niekoniecznie możliwym do spełnienia.

 

W harmonogramie KNF na najbliższy czas znajdziemy między innymi:

 

- wydanie oficjalny komunikatu, że prowadzenie firm kryptowalutowych nie jest nielegalne,

- kolejne spotkania grupy i nowe tematy jak np. tokeny personalne,

- utworzenie piaskownicy regulacyjnej,

- utworzenie słownika pojęć,

 

Co bardzo ważne, na spotkaniu pojawiła się informacja o nadchodzącej unijnej dyrektywnie w sprawie kryptowalut. Szczegóły na razie nie są znane, ale dyrektywa będzie miała istotny wpływ na rozwój kryptowalut w UE.

 

 Relacja Lecha ze spotkania w KNF: