bitbay30

 

Dziś giełda BitBay poinformowała na kanałach społecznościowych, że zawiesza działalność w Polsce.

 

O tym, że giełda BitBay przenosi się na Maltę wiadomo już od 3 tygodni, nie znana była jednak data.

 

Dziś na oficjalnym blogu BitBay pojawiła się wiadomość o następującej treści:

 

 

Z przyczyn od nas niezależnych BitBay sp. z o.o. postanowił o zawieszeniu działalności giełdy BitBay w Polsce. Jednocześnie giełda pod marką BitBay będzie prowadzona przez nowego dostawcę w przyjaznej kryptowalutom jurysdykcji Republiki Malty.

 

Działalność giełdy BitBay w Polsce wymaga współpracy z polskim bankiem. Niestety ostatni polski bank gotowy świadczyć nam usługi bankowe podjął jednostronną decyzję o zakończeniu współpracy z BitBay sp. z o.o. ze skutkiem na koniec maja. W tych okolicznościach dalsze świadczenie wysokiej jakości usług przez giełdę BitBay w Polsce nie jest możliwe. W związku z tym BitBay sp. z o.o. wypowiada zawartą z Użytkownikami umowę o świadczenie usług z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia upływa 17 września 2018 roku.

 

Do końca 31 maja 2018 r. Użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich funkcjonalności giełdy BitBay w Polsce. Po tym terminie korzystanie z rachunku PLN będzie niemożliwe. W dalszym ciągu aktywne będą wszystkie inne funkcje giełdy BitBay w Polsce. Po upływie okresu wypowiedzenia, czyli od dnia 18 września 2018 roku będzie możliwe jedynie dokonanie wypłaty całości środków zgromadzonych na koncie bez możliwości ich ponownej wpłaty. Od dnia 17 września 2018 obrót prowadzony przez giełdę BitBay w Polsce będzie zawieszony.

 

Zachęcamy do kontynuowania współpracy z marką BitBay. Po zalogowaniu do konta na stronie bitbay.net Użytkownik będzie miał możliwość otworzynia swojego konta BitBay na Malcie. Giełda prowadzona będzie przez nowego dostawcę na Malcie przy wykorzystaniu takiego samego oprogramowania co dotychczas giełda BitBay w Polsce, w oparciu o domenę bitbay.net i znak towarowy BitBay. Nowy dostawca uzyska prawo do korzystania ze wszystkich rozwiązań wypracowanych przez BitBay sp. z o.o.

 

Dzięki temu giełda BitBay na Malcie będzie świadczyła usługi wysokiej jakości, jak dotychczas giełda BitBay w Polsce. Jednocześnie BitBay sp. z o.o. będzie nadal istnieć, przy czym podejmie się realizacji innych wyzwań niż prowadzenie giełdy kryptowalut.

 

BitBay od wielu miesięcy prowadził analizy w zakresie najbardziej przyjaznej dla kryptowalut jurysdykcji w Unii Europejskiej. Konstruktywne rozmowy z rządem Republiki Malty i korzystne otoczenie biznesowe dają BitBay pewność, że wybór jurysdykcji maltańskiej jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    

 

Jak widzimy główną przyczyną decyzji o zawieszeniu w giełdy w Polsce i przeniesieniu za granicę jest wypowiedzenie umowy przez ostatni bank, który zgodził się na współpracę z Bitbay. Giełda wykorzystała już wszystkie możliwości. Dalsze prowadzenie giełdy przez spółkę BitBay sp. z o.o  stało się już niemożliwe.

 

Co ciekawe jak czytamy w komunikacie nowy dostawca usług, dalej będzie z rachunków w Polsce, jednak będzie to już inna firma. Rodzi się więc pytanie czy również i nowej firmie banki nie wypowiedzą umów. Jak twierdzi Sylwester Suszek,  BitBay będzie ubiegał się o licencje na prowadzenie usług finansowych na Malcie, więc w tej sytuacji banki teoretycznie straciłyby obecną argumentację. Ponadto nie tylko polskie banki prowadzą rachunki w PLN, więc możliwości ratowania się, jeszcze się na szczęście jeszcze się nie wyczerpały.

 

Można spodziewać się, że podobny los może spotkać wszystkie (lub większość) firmy kryptowalutowe w Polsce. Szczególnie narażone na tego typu ataki są giełdy i kantory. W ten sposób można „zabić” całą branżę kryptowalutową w kraju.

 

To czy banki mogą wypowiadać umowy i czy jest to zgodne z prawem możemy przeczytać w analizie prawnej przygotowanej na zlecenie kantoru bitcan.pl. Jak wskazują prawnicy:

 

„Zgodnie z przyjętymi w polskim prawie rozwiązaniami, podmioty świadczące zawodowo usługi oferowane publicznie, nie mają prawa do swobodnego i nieuzasadnionego wyboru klienteli. Innymi słowy, przedsiębiorca wykonujący działalność w określonym zakresie, w tym przypadku Bank wykonujący działalność m.in. w zakresie prowadzenia rachunków bankowych, nie może dowolnie określać kategorii podmiotów, którym wyłączy możliwość zawierania takich umów." - czytamy w analizie”

 

Ponadto Konieczność posiadania rachunku bankowego wynika z art. 61 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten wprowadza zasadę, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność następuje w formie przelewu.

 

Z kolei art. 47 ust. 4b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza wymóg posługiwania się rachunkiem bankowym przy płatnościach składek ZUS w odniesieniu do przedsiębiorcy będącego płatnikiem tych składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub obciążenia rachunku płatniczego płatnika w instytucji płatniczej w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

 

Czysto teoretycznie jest możliwe posługiwanie się kontem prywatnym przy prowadzeniu działalności, jednak jest to zwykle zakazane w regulaminach banków, które wypowiedzą nam umowę gdy to zrobimy. Problemy możemy mieć również z urzędem skarbowym.

 

Banki wypowiadając umowy firmom według prawników robią to bezprawnie, jednak kary na jakie się narażają są dla nich akceptowalnie niskie.  Praktyki banków uniemożliwiają firmom kryptowalutowym prowadzenie działalności co godzi w wolność gospodarcza gwarantowaną konstytucją.

 

Branża jednak nie zamierza się poddać i wkrótce możemy spodziewać się pierwszych spraw sądowych o nieuzasadnione wypowiadanie umów na prowadzenie rachunków bankowych.

 

[Aktualizacja]

 

Pojawił się nowy post na facebooku Bitbay rozwiązujący niektóre wątpliwości:

 

   

W związku z często zadawanymi przez Was pytaniami publikujemy listę informacji, które w oficjalnym oświadczeniu może nie były przez nas wystarczająco jasno wyeksponowane.

 

    Co, jeśli przechodzicie z BitBay na Maltę?

 

1) Wasze środki są bezpieczne. Po przejściu na Maltę nic się nie zmienia. To nic nie kosztuje. Login i hasło oraz 2FA pozostają bez zmian. Stany sald będą w całości przepisane. Wystawione oferty również nie zostaną anulowane, a transakcje będą się dokonywać pomiędzy użytkownikami zarówno z Polski jak i Malty.

2) Jeśli macie zweryfikowane konto, to po przeniesieniu będzie ono nadal zweryfikowane.

3) Po przejściu na Maltę wpłaty i wypłaty PLN są dostępne. Obsługuje je POLSKI BANK. Wasze przelewy będą przechodziły równie szybko. Planujemy niebawem zwiększyć ilość sesji wychodzących od nas przelewów z 1 do 3 dziennie, aby jeszcze bardziej poprawić jakość korzystania z naszej platformy. Planujemy również integrację ekspresowych wpłat i wypłat.

4) Na BitBay Malta dostępne są wpłaty i wypłaty EUR i USD, a rachunki również są w polskim banku.

5) Wpłaty na Poczcie Polskiej oraz wypłaty w bankomatach dla klientów po przeniesieniu pozostają dostępne i działają jak do tej pory.

6) Wszystkie rynki do handlu pozostają dostępne i tylko pracujemy nad dodaniem nowych 

              ❔         Co, jeśli nie zdecydujecie się przejść z BitBay na Maltę?

 

1) Jeśli ktoś nie zdecyduje się na założenie konta na Malcie, JEGO KONTO NIE ZOSTANIE ZABLOKOWANE i nie straci dostępu do środków na nim zgromadzonych. Wpłaty na konto w Polsce można dokonać najpóźniej 30 maja. Od 31 maja będzie możliwe jedynie dokonanie wypłaty całości środków zgromadzonych na koncie bez możliwości ich ponownej wpłaty.

2) Wszystkie rynki pozostają dostępne. Data 17.09 to data TEORETYCZNEGO wstrzymania usług dla użytkowników, którzy nie zdecydowali się na przeniesienie. Jeśli jednak ich ilość będzie duża, to będzie rozważana zmiana tego terminu.

 

Niech Was nie myli nazwa firmy maltańskiej. Nie brzmi ona BitBay jednak to jest BitBay   Wynika to czysto z prawnych zabiegów, wiele platform na świecie ma inną nazwę firmy w stosunku do nazwy platformy. Niczego nie musicie się obawiać.