mfpodatki

 

Podatek PCC jest obecnie wielką przeszkodą dla rozwoju branży kryptowalut w Polsce. Podobnie ma się sytuacja na gruncie podatku dochodowego. Brak regulacji często uniemożliwia w 100% pewne i prawidłowe rozliczenie się z fiskusem.

 

W wywiadzie dla Business Insider Polska, wiceminister Finansów Paweł Gruza potwierdził, że ministerstwo pracuje nad legislacją, która wyklucza podatek PCC od obrotu ktyptowalutami. Jak sam podkreślił, podatek ten to efekt rozwiązań jeszcze przedwojennych.  

 

Najważniejszą jednak wiadomością jest zapowiedzenie prac legislacyjnych dotyczących  podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami. Gotowe rozwiązania mają być już w 2019 roku.  Bez tych regulacji inwestorzy, firmy i użytkownicy nigdy nie będą mogli spać spokojnie. Brak regulacji wstrzymuje również rozwój infrastruktury a istniejąca już branża przenosi się za granicę.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedziane regulacje będą racjonalne, dostosowane do nowych technologii i sprawiedliwe, w czym pomóc ma udział przedstawicieli środowiska kryptowalutowego w pracach legislacyjnych.