BANK PSB

 

Praktyka wypowiadania przez banki umów na prowadzenie rachunków firmom obracającym kryptowalutami oraz niektórym osobom fizycznym jest już powszechna i trwa od początku roku.

 

Stanowisko prawie wszystkich banków w Polsce jest podobne. Nie wypowiadają umów osobom fizycznym kupującym/sprzedającym kryptowaluty (chyba, że w „wyjątkowych” sytuacjach), jednak w przypadku firm sprawa ma się zupełnie inaczej. Banki wypowiadające umowy firmom powołują się w zasadzie na to samo:

 

Działalność w zakresie obrotu walutami wirtualnymi uniemożliwia skuteczne monitorowanie aktywności klienta i ustalenie źródła pochodzenia środków na rachunkach, a tym samym ciążących na Banku obowiązków wynikających z artykułu 8b ustawy z 16.11.2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”

 

Paradoksalnie w przypadku osób fizycznych banki są w stanie ustalić źródło pochodzenia środków, ale w przypadku firm już nie.

 

Aby przerwać ten proceder Polskie Stowarzyszanie Bitcoin potrzebuje waszej pomocy. Jeśli dotknęła Ciebie lub Twoją firmę nieuczciwa praktyka banków przeczytaj list otwarty stowarzyszenia do społeczności.

 

Warszawa, 07.05.2018 r.
Szanowni Państwo!
W związku z działaniami banków (wypowiadanie rachunków bankowych) przygotowujemy pismo do UOKiK i do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję. Pismo do UOKiK będzie  miało na celu zmuszenie banków do zawierania umów rachunków bankowych oraz do wstrzymania akcji „wypowiadania” tych umów, które jeszcze obowiązują. Do pisma do UOKIK konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających zaistniałą sytuację. W związku z tym, prośba o przesłanie do Marceliny Szwed-Ziemichód (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do końca tego tygodnia:


1) kopii wypowiedzeń umów rachunków bankowych, które otrzymaliście od banków,
2) korespondencji (także mailowej), w której banki odmawiają wam otwarcia nowych rachunków
bankowych.


Jeżeli mielibyście jakieś pytania – kierujcie je bezpośrednio na wyżej podany e-mail.
Filip Pawczyński
Prezes Stowarzyszenia"