RosjaPodatki1

 

Podczas gdy polskie Ministerstwo Finansów pogrążyło branże kryptowalutową archaiczną daniną, obywatele Federacji Rosyjskiej dostali właśnie jasne i proste zasady rozliczeń.  

 

Rosjanie są zobowiązani do zapłaty podatku w wysokości 13% od dochodów uzyskanych z handlu kryptowalutami, wynika z dokumentu opublikowanego przez tamtejsze Ministerstwo Finansów.

 

Pomimo faktu, iż pismo stanowi jedynie rekomendację, prawnicy w tym kraju podkreślają, że odpowiada ono stanowisku resortu w tej sprawie i powinno być traktowane jako punkt odniesienia do rozliczania podatku od handlu kryptowalutami, zanim zasady te zostaną skonkretyzowane we właściwych ustawach.

 

Obecnie w Rosji trwają prace nad prawnym uregulowaniem rynku kryptowalut. Dwa projekty ustaw w tej materii są w tej chwili równolegle rozpatrywane przez rosyjską Dumę. Jeden z nich, zatytułowany „Cyfrowe Aktywa Finansowe” bierze pod uwagę m.in.: technologie łańcucha bloków, operacje wydobycia kryptowalut jak również finansowanie projektów biznesowych w oparciu o ICO (Initial Coin Offering).

 

Drugi projekt ustawy wprowadza takie pojęcia jak „pieniądz cyfrowy” czy „prawa cyfrowe”, starając się jednocześnie zabezpieczać interesy krypto-inwestorów. Kryptowaluty doczekają się w Rosji nowej oddzielnej kategorii, w Polsce traktowane są niesłusznie jako prawa majątkowe, co rodzi wiele niebezpieczeństw dla osób które je kupują.

 

Jednocześnie, wprowadzane są również odpowiednie poprawki do ustawy o prawie podatkowym, mające precyzyjnie nakreślać kwestie rozliczania kryptowalut. Te mają wejść w życie jeszcze przed końcem tego roku. W Polsce jak na razie wygląda na to, że możemy o tym pomarzyć.

 

Zanim tak się jednak stanie obywatele Federacji są zobowiązani do dokumentowania swoich dochodów uzyskanych z handlu kryptowalutami i rozliczania ich według płaskiej stawki podatku dochodowego w wysokości 13%.

 

Obcokrajowcy przebywający w Rosji dłużej niż 183 dni w roku podlegają takim samym zasadom opodatkowania jak stali rezydenci kraju. W innym przypadku, stawka opodatkowania wzrasta dla nich do 30%.