G20a

 

Nie będzie nowych regulacji dla rynku kryptowalut. Przynajmniej na razie. To jeden z wniosków zakończonych właśnie rozmów szczytu G20 w argentyńskim Buenos Aires.

 

We wtorkowej wypowiedzi udzielonej na konferencji prasowej po rozmowach szczytu, prezes banku centralnego Argentyny, Frederico Sturzenegger, przyznał iż sektor kryptowalut wymaga głębszej analizy przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o wprowadzeniu nowych regulacji w tej sferze.

 

Jednocześnie, wezwał on przedstawicieli państw członkowskich do gromadzenia adekwatnych danych na ten temat we własnym zakresie i przedstawienia właściwych rekomendacji na kolejnym, zaplanowanym na lipiec, szczycie grupy:

 

„W lipcu musimy zaoferować bardzo konkretne, bardzo wyraźne rekomendacje nie na temat tego ‘co regulujemy?’ ale ‘jakich danych potrzebujemy?” – stwierdził Sturzenegger.

 

Jednym z niewielu konkretnych ustaleń szczytu w tej kwestii była wspólna deklaracja członków G20, w której postanawiają oni objąć rynek kryptowalutowy w ramy standardów FATF (The Financial Action Task Force - Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i finansowania terroryzmu):

 

„Zobowiązujemy się do wprowadzenia standardów FATF jako że odnoszą się one do krypto-aktywów, oczekując przeglądu tychże standardów przez FATF, a także wzywamy FATF do podjęcia kroków mających na celu ich globalną implementację. Wzywamy międzynarodowe jednostki normalizacyjne, stosownie do swoich pełnomocnictw, do dalszego monitorowania krypto-aktywów i związanych z nimi zagrożeń i określania multilateralnych stanowisk odnośnie do potrzeb” – wyczytujemy w oficjalnym dokumencie opublikowanym w tej sprawie. W innej swojej części stwierdza on również:

 

„Przyznajemy, że innowacja technologiczna, włączając w to składające się na nią krypto-aktywa, posiada potencjał do poprawy wydajności oraz inkluzywności systemu finansowego i szerzej pojętej ekonomii. Krypto-aktywa podnoszą jednakże kwestie odnoszące się do ochrony interesów klientów i inwestorów, integralności rynku, uchylania się od płacenia podatków, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu”.

 

Dużo wskazuje jednak na to, iż powyższe konkluzje jak i decyzje ostatniego szczytu G20 w kwestii regulacji rynku kryptowalut nie zostały uchwalone jednogłośnie, zaś niektóre z krajów członkowskich już teraz przekazują wyraźne sygnały, iż nie do końca podzielają opinię gremium w tej sprawie.

 

W poniedziałek, prezes Banku Centralnego Brazylii, Ilan Goldfajn, w jednej ze swoich publicznych wypowiedzi, jak donosi agencja informacyjna El Cornista, dał wyraźnie do zrozumienia, że kryptowaluty nie będą podlegać regulacjom w jego kraju, zaś Brazylia niekoniecznie zamierza podążać za rekomendacjami G20 w tej kwestii.

 

W niedzielę, jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, prezes Banku Anglii, Mark Carney, w liście do ministrów finansów i prezesów banków centralnych grupy, przekonywał również, iż z racji stosunkowo niewielkiej jeszcze globalnej wartości rynkowej kryptowalut, nie ma konieczności, aby temat ich regulacji stanowił priorytet dyskusji szczytu G20, do czego wcześniej nawoływały takie kraje jak Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Japonia.