G20

 

„Według wstępnej oceny FSB krypto-aktywa na obecną chwilę nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej” – pisze Mark Carney, przewodniczący Rady Stabilności Finansowej oraz prezes Banku Anglii w liście do ministrów finansów i prezesów banków centralnych przed spotkaniem grupy G20.

 

Tego rodzaju pisemny komunikat wystosowany tuż przed zaplanowanymi na dziś i jutro spotkaniami G20 w argentyńskim Buenos Aires daje do zrozumienia, że temat kryptowalut nie musi stanowić priorytetu podczas prowadzonych tam rozmów, o co od jakiegoś czasu zabiegały takie kraje jak Francja czy Niemcy.

 

„Nawet podczas ostatniego szczytowego poziomu ich wartości, ich łączna globalna wartość rynkowa stanowiła mniej niż 1% światowego PKB. Dla porównania, tuż przed globalnym kryzysem finansowym wartość nominalna swapów ryzyka kredytowego wynosiła 100% światowego PKB” – pisze przewodniczący FSB, dodając również:

 

„Ich niewielki rozmiar i fakt, że nie są one substytutem waluty, z bardzo ograniczonym zastosowaniem w prawdziwej ekonomii i transakcjach finansowych oznacza, że powiązania z resztą systemu finansowego są ograniczone ” – kontynuuje Carney, zaznaczając jednakże, iż wraz z dalszym rozwojem sektora kryptowalut, sytuacja może ulegać dynamicznym zmianom, czemu FSB zamierza się bacznie przyglądać:

 

„… owa wstępna ocena może ulec zmianie jeśli krypto-aktywa miałyby stać się znacząco szerzej wykorzystywane lub bardziej połączone z rdzeniem regulowanego systemu finansowego” – dodaje Carney, obok zagrożeń podkreślając również potencjał jaki niesie ze sobą technologia kryptowalut:

 

„Krypto-aktywa podnoszą wiele dyskusyjnych kwestii skupiających się wokół ochrony interesów klientów i inwestorów, jak również ich wykorzystania dla wspierania nielegalnej aktywności, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. W tym samym czasie, leżące u ich podstaw technologie posiadają potencjał dla poprawy wydajności oraz inkluzywności systemu finansowego i ekonomii”.

 

Rada Stabilności Finansowej (FSB), założona w 2009 r. po szczycie G20 w Londynie, jest międzynarodowym organem monitorującym globalny system finansowy i zgłaszającym zalecenia na jego temat. Jej działania polegają na koordynacji działań krajowych władz finansowych i międzynarodowych organów ustanawiających normy w procesie opracowywania solidnych zasad regulacyjnych, nadzorczych i innych w odniesieniu do sektora finansowego.