rosja ministerstwo finansow btc

 

Sąd Miejski w St. Petersburgu anulował decyzję sądu pierwszej instancji nakazującego zablokowanie dostępu z terytorium Federacji Rosyjskiej do 40 powiązanych z Bitcoinem stron internetowych.

 

W lipcu 2017 roku Sąd Okręgowy obwodu Oktyabrsky, St. Petersburg przychylił się do wniosku prokuratury w tej sprawie, swoją decyzję argumentując m.in.:

 

Kryptowaluty, w tym Bitcoin, stanowią substytut pieniądza, przyczyniając się do wzrostu nieformalnej ekonomii i nie mogą być wykorzystywane przez obywateli i osoby prawne wewnątrz Federacji Rosyjskiej. Wolny przepływ informacji na temat walut cyfrowych pociąga za sobą aktywne wykorzystywanie kryptowalut w procederach przemytu narkotyków, broni, podrobionych dokumentów i innego rodzaju aktywności kryminalnej”.

 

W ten wtorek, jak donosi agencja informacyjna RIA Novosti, Sąd Miejski miasta St. Petersburg, po rozpatrzeniu apelacji złożonej przez moskiewski Digital Rights Center, postanowił uchylić decyzję sądu pierwszej instancji, cofając go z powrotem do Sądu Okręgowego, orzekając jednocześnie iż sprawa musi zostać rozpatrzona ponownie w innym składzie sędziowskim.

 

Warto przypomnieć w tym miejscu, iż z bardzo podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w styczniu 2015 roku, kiedy to rosyjska instytucja nadzoru telekomunikacyjnego, Roskomnadzor, powołując się na wyrok sądu okręgowanego miasta Niewiansk, zablokowała Rosjanom dostęp do takich stron jak: Bitcoin.org, Bitcoin.it, BTCsec.com, Indacoin, Coinspot.ru, Hasbitcoin.ru czy Bitcoincon.ru.

 

W maju tego samego roku Sąd Okręgowy w Jekaterynburgu uchylił tę decyzję.