Francjaniemcy

 

Ministrowie Finansów Francji i Niemiec wraz z prezesami tamtejszych banków centralnych skierowali oficjalny list do swoich kolegów po fachu z innych krajów, którzy w tym roku zasiądą do wspólnych rozmów podczas szczytu G20 w Argentynie.

 

W liście nawołują do dyskusji i wzajemnych, skoordynowanych działań mających na celu wypracowanie odpowiedniego podejścia w kwestii regulacji na rynku kryptowalut.

 

Sygnatariuszami dokumentu są minister finansów Francji Bruno Le Maire oraz szef tego samego resortu w Niemczech, Peter Altmaier, jak również Francois Villeroy de Galhau i Jens Weidmann, obaj stojący na czele banków centralnych tychże państw.

 „Waluty cyfrowe mogą stanowić znaczące ryzyko dla inwestorów” jak również, długoterminowo, dla finansowej stabilności krajów, odczytujemy w piśmie, które oficjalnie już przywołuje temat bitcoina jak i innych kryptowalut na agendę szczytu G20.

 

„W ostatnich latach podjęto ogromne starania mające na celu ochronę inwestorów detalicznych jak i klientów, w bardziej ogólnym ujęciu, dlatego nie ma powodu, aby właściwe rozwiązania nie zostały wprowadzone do tego sektora” – czytamy w dokumencie.

 

Jak stwierdzają dalej ministrowie, obecny wpływ kryptowalut na aspekt globalnej stabilności finansowej jest „ograniczony”, niemniej „biorąc pod uwagę szybki wzrost kapitalizacji rynkowej monet i pojawianie się nowych instrumentów finansowych” na nich opartych, rozwój wypadków w tym zakresie powinien być „blisko monitorowany”.