bitFlyerLicencja

prezes BitFlyer - Yuzo Kano i dyrektor finansowy Midori Kanemitsu

 

W myśl ustawy która weszła w życie 1 kwietnia tego roku, japońskie giełdy otrzymują właśnie licencje stając się tym samym pełnoprawnymi instytucjami finansowymi na równi z np. bankami.

 

Licencje przyznawane są przez urząd nadzoru finansowego FSA, odpowiednika naszego KNF.

 

Jako pierwsze licencje otrzymały giełda QUOINE oraz bitFlyer.

 

Co oznaczają licencje dla giełd? Zarówno prestiż, przywileje jak i obowiązki. Japońskie giełdy kryptowalutowe stają się pełnoprawnymi instytucjami finansowymi, dzięki czemu są traktowane w świecie biznesu poważnie, jako zaufani partnerzy biznesowi. Możliwość uzyskania licencji to również większy rozwój bitcoinowej infrastruktury oraz potencjalne wejście na rynek dużych graczy. Zapewne nie dojdzie już tam do sytuacji podobnej jak w Polsce, gdzie banki wypowiadają umowy giełdom bitcoionowym, a nawet gdyby tak się stało, mogłoby mieć to konsekwencje prawne.  

 

Są też obowiązki.

"Istnieją różne rodzaje obowiązków - miesięczne raporty, kwartalne raporty, raporty o transakcjach, moniotorowanie podejrzanej aktywności itp." – powiedział dyrektor generalny QUOINE - Mike Kayamor

 

Jak twierdzi Mike, samo otrzymanie licencji było dość proste i  sprowadzało się do wizyty w siedzibie FSA oraz rozmowy. Jednak przez ostatnie pół roku giełdy były bacznie obserwowane.

 

Zaproszenia do składania wniosków o uzyskanie licencji wysyłane były już kilka miesięcy temu. Nie było też gwarancji, że każda giełda ją otrzyma.  

 

Ustawa z 1 kwietnia jest niewątpliwie początkiem nowej ery kryptowalut, na razie przynajmniej w Japonii, ale jest szansa, że w ślad pójdą również inne kraje.