wietnam1

 

Według jednej z wietnamskich agencji informacyjnych, VNA, premier tego kraju, Nguyen Xuan Phuc zatwierdził plan, którego realizacja oznaczałaby prawną klasyfikację Bitcoina jako jednej z form płatności.

 

Jak donosi ww. agencja informacyjna, premier zwrócił się do tamtejszego Banku Centralnego jak również do ministrów Finansów oraz Bezpieczeństwa Publicznego, aby określić ramy prawne jakie miałyby dotyczyć kryptowalut.

 

Konsultacje międzyresortowe na ten temat mają potrwać do sierpnia przyszłego roku. Na sporządzenie gotowego projektu ustawy wietnamski rząd daje sobie czas do końca 2018 roku. Równolegle trwać mają prace nad nadaniem kryptowalucie odpowiedniej klasyfikacji podatkowej. Po raz kolejny podążając za agencją informacyjną VNA, ta ma być gotowa w okolicach czerwca 2019 roku.

 

Jeśli ustawa nad którą pracują właśnie zespoły wietnamskiej Rady Ministrów dojdzie do skutku, oznaczać to będzie diametralną zmianę w podejściu do kryptowalut ze strony tamtejszych władz. Jeszcze w 2014 roku, przedstawiciele wietnamskiego Banku Centralnego ostrzegali swoich klientów przed ryzykiem korzystania z kryptowalut.

 

W treści ostrzeżenia Bank Centralny odnosił się wtedy do takich pojęć jak ryzyko prania pieniędzy, przestępstw finansowych, nielegalnego handlu z wykorzystaniem kryptowalut, ryzyka spekulacyjnego czy też braku jakichkolwiek zabezpieczeń dla klientów na wypadek całkowitej utraty swojego kapitału inwestycyjnego.

 

Nie zabrakło również pełnych przestróg nawiązań do sprawy giełdy Mt. Gox, a nawet ataków hakerskich na inną giełdę kryptowalutową, Bitstamp. Wraz z wystosowaniem powyższego ostrzeżenia Wietnamski Bank Centralny zakazał również wszelkim instytucjom kredytowym operującym na terenie tego kraju, oferowania jakichkolwiek usług z wykorzystaniem kryptowalut.

 

Warto przypomnieć, że Wietnam posiada ustrój republiki socjalistycznej. Rządząca partia sprawuje tam ścisły nadzór nad niemal każdą z gałęzi życia w kraju, żeby wspomnieć tu chociażby o odgórnej, ścisłej kontroli nad gospodarką, wszechobecnej cenzurze lokalnych mediów i innego rodzaju środków przekazu czy też surowych represjach wywieranych na członkach ruchów opozycyjnych.

 

Jak wynika z opublikowanego w 2012 roku raportu RSFu (Reporterów bez Granic), Wietnam to drugie, na świecie, po Chinach, państwo w którym dochodzi do największej ilości aresztowań osób aktywnie udzielających się w Internecie (w tym m.in. blogerów). Odgórne filtrowanie treści internetowych to w Wietnamie również codzienna praktyka.

 

Zdjęcie: Pixabay.com