Tokyo3

 

Japonia jako jedyny kraj grupy G7 obłożyła Bitcoina specjalnym 8% podatkiem płaconym przy jego zakupie, np. na giełdach. To zaskakujące prawo już wkrótce zniknie. Aktualnie trwają w tej sprawie konsultacje między japońskim ministerstwem finansów i urzędem nadzoru finansowego FSA.


Likwidację podatku zasugerowała rządząca obecnie w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna. Prawdopodobnie Bitcoin zostanie uznany za „przedpłacony środek płatniczy” analogiczny do bankowych kart prepaid. Jest to naturalną konsekwencją znowelizowanej ustawy o środkach płatniczych, jaka weszła w życie w maju tego roku.

 

W Polsce zaś Bitcoin traktowany jest jako prawo majątkowe co powoduje wiele zawiłości prawnych oraz niespodziewane przy typowych środkach płatniczych konsekwencje podatkowe. W takiej sytuacji Bitcoin bardziej nadaje się do przechowywania wartości, gorzej z płatnościami.

 

Uznanie Bitcoina przez Japonie za „przedpłacony środek płatniczy” sprawi, że Bitcoin w tym kraju będzie mógł być powszechnie używany tak jak Jen na jasnych prawnie warunkach.


Wiadomość ta ucieszyła nie tylko osoby kupujące bitcoiny na giełdach, ale również same giełdy, które były obciążone biurokracją związaną z poborem i rozliczaniem tego podatku. Formalna decyzja i odpowiednie zmiany w prawie są spodziewane przed końcem roku.