SejmBitcoin

 

W miniony poniedziałek w Sejmie RP odbyły się pierwsze w Polsce konsultacje społeczne dotyczące Bitcoina i Blockchaina.

 

Organizowane przez biuro poselskie posła Mirosława Suchonia oraz Polskie Stowarzyszenie Bitcoin konsultacje społeczne pt. "Pieniądz cyfrowy i technologie rozproszonych rejestrów – teraźniejszość i wyzwania" odbyły się w Sejmie 3 października. W ich ramach zaproszeni goście mieli okazje wysłuchania wykładów specjalistów z dziedziny walut cyfrowych, Bitcoina i Blockchaina oraz wziąć udział w dyskusji dotyczącej kwestii kryptowalut w Polsce. Wśród prelegentów znaleźli się:

 

• Jacek Czarnecki – Kancelaria Wardyński i Wspólnicy oraz SGH
• Maciej Jędrzejczyk – IBM Global Services Delivery Centre Polska
• Tomasz Kibil – EY
• dr Krzysztof Korus – dLK Korus Okoń Radcowie Prawni sp.p.
• Filip Pawczyński – prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin
• dr Krzysztof Piech – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, (Zakład Polityki Gospodarczej), Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
• prof. Marian Srebrny – Polska Akademia Nauk (Instytut Podstaw Informatyki)
• Lech Wilczyński – prezes InPay S.A, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
• dr hab. Konrad Zacharzewski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Katedra Prawa Cywilnego i Bankowego).

 

Spotkanie otworzył poseł Mirosław Suchoń podkreślając znaczenie konsultacji:

 

„Tego typu spotkania, jakie dziś przeprowadzamy, odbywały się dotąd w kilku krajach i cieszę się, że Polska jest mimo wszystko jednym z pierwszych państw, w których takie wydarzenie się odbywa. Bitcoin i Blockchain to główne elementy nowej technologii, która już wkrótce może zrewolucjonizować rynki finansowe na całym świecie. Niesie to za sobą spore wyzwania dla władzy ustawodawczej, której obowiązkiem jest zarówno dostosowanie prawa pod wymogi nowoczesnej technologii jak i wspieranie przedsiębiorców w nie inwestujących.”

 

Zdaniem parlamentarzysty Nowoczesnej innowacyjne technologie oraz budowane na ich podstawie start-upy powinny być wspierane przez rząd:

 

„Głównym celem polskiego ustawodawcy nie powinno być mimo wszystko tworzenie samych regulacji, ale wsparcie rozwoju rynku na którym dominują nowoczesne technologie. Dzięki temu możliwe byłoby osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nad innymi krajami, a następnie – zwiększenie możliwości eksportowych w zakresie zastosowań tych technologii zamiast czekania na jej rozwój w innych krajach.”

 

W ramach wykładów uczestnicy mogli dowiedzieć się wiele na temat podstaw Bitcoina i Blockchaina, a także poznać bariery rozwoju rynku kryptowalut, z jakimi stykają się przedsiębiorcy na rynku walut elektronicznych. Podkreślono m.in. fakt, że polscy właściciele giełd handlujących bitcoinami nie mają w obecnej sytuacji prawnej dostępu do baz PESEL, a tym samym mają utrudnione zadanie w wykrywaniu klientów zakładających fikcyjne konta na ich platformach. W swoim wykładzie dr hab. Krzysztof Piech zauważył także, że sporo polskich firm działających na rynku kryptowalut z powodu niedopracowania prawa rejestruje swoje działalności poza granicami naszego kraju.

 

Zainteresowanie konsultacjami szczerze i pozytywnie zaskoczyło. W spotkaniu mógł uczestniczyć każdy, na liście gości znalazło się blisko sto osób, z czego ostatecznie w Sejmie pojawiło się ponad siedemdziesiąt, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tego typu wydarzenie. Wśród gości specjalnych byli m.in. doradca wojewody mazowieckiego, spora liczba przedsiębiorców, prawników, informatyków i właścicieli start-upów działających w środowisku kryptowalut.

 

Ciężko w chwili obecnej jednoznacznie ocenić znaczenie konsultacji dla przyszłości Bitcoina w Polsce. Oprócz posła Suchonia w spotkaniu nie wziął udziału żaden parlamentarzysta. Zapewne wpływ na to miał również fakt, że w tym samym czasie w całym kraju odbywały się „czarne protesty” dotyczące nowej ustawy zakazującej aborcji w Polsce. Niestety poza mediami ze środowiska BTC zabrakło dziennikarzy z mediów mainsteamowych.

 

Jacek Walewski