deep-web

 

Wczoraj, na dorocznym festiwalu multimedialnym South by Southwest (SXSW) w Austin w stanie Teksas, doszło do premierowego pokazu dokumentu fabularnego Alexa Wintersa, Deep Web. W rolę narratora obrazu wcielił się w nim sam Keanu Reeves.

 

Film stara się analizować rodzący się na naszych oczach, czy też poza nimi, fenomen nowego, zdecentralizowanego i kryptograficznego Internetu; czasem będącego tajemniczym, często niebezpiecznym, wymykającym się współczesnemu wymiarowi sprawiedliwości światem. Częściej jednak miejscem nowych perspektyw, nowych, rewolucyjnych idei, a także strefą wolnego i niczym nie skrępowanego przepływu informacji.

 

Deep Web poddaje również w wątpliwość obraz jaki władze przedstawiają nam w sprawie Rossa Ulbrichta - domniemanego szefa niegdyś największej internetowej, czarnorynkowej giełdy Silk Road, oferującej najróżniejszego rodzaju, powszechnie uznane za "nielegalne" artykuły i usługi - począwszy od narkotyków i innego rodzaju substancji odurzających, tajnych informacji, dokumentów, broni, na możliwości zlecenia zabójstwa skończywszy.

 

Okazuje się, że Ulbricht niekoniecznie musi być człowiekiem, za którego w kończącym się już procesie uznał go nowojorski sąd – a więc „rzeczywistym” Dread Pirate Robertsem, (jak zwykł zawsze tytułować się właściciel i główny zarządca serwisu). Ba! Osoby wypowiadające się w filmie, często dają nam do zrozumienia, iż domniemanych DPR mogło być w rzeczywistości znacznie więcej - jeden ze świadków wspomina o 3 osobach.

 

Na temat Silk Road, Rossa Ulbrichta, anarcho-kapitalizmu, libertarianizmu, szeroko pojętej subkultury „cypherpunks”, i co za tym podąża rodzącemu się nowemu, coraz szerszemu poglądowi na takie zagadnienia jak gospodarka, ekonomia czy też model funkcjonowania społeczeństwa, wypowiadają się między innymi: pisarz i aktywista, Andy Greenberg; znany programista i jeden z developerów Bitcoina, Amir Taaki, aktywista i krypto-anarchista Cody Wilson; a także członkowie rodziny samego Ulbrichta.

 

W filmie zawarto również bardzo precyzyjne i w większości przychylne wyjaśnienie istoty samego Bitcoina.

 

W jednym z momentów pojawia się także odniesienie do tworzącej się właśnie zdecentralizowanej i anonimowej, handlowej giełdy internetowej peer-to-peer, OpenBazaar.

 

Festiwalowa premiera Deep Web spotkała się z bardzo licznym i wydaje się w większości pozytywnym przyjęciem widowni. Projekcja odbyła się w dosyć obszernej, mogącej pomieścić około 500 widzów, a jednak wypełnionej po brzegi, sali.

 

Po seansie na scenę weszli, scenarzysta i reżyser obrazu, Alex Winters, w towarzystwie Lyn Ulbricht (matki Rossa Ulbrichta), a także wspomnianych już: Codiego Wilsona oraz Andiego Greenberga i przez około 20 minut odpowiadali na pytania zgromadzonej publiczności.

 

O filmie wspominały już między innymi takie portale i stacje telewizyjne jak: Bloomberg, CNN International, Wired, UsaToday, Business Insider, Yahoo!, CNET czy The Huffington Post.

 

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.