Kijów

 

Konferencja „Blockchain and Bitcoin Conference” odbyła się w Kijowie 12 października. W skrócie: 30 prelegentów, 50 wystawców, 1000 metrów kwadratowych i ponad tysiąc odwiedzających. Była to największa tego typu branżowa impreza na Ukrainie.

 

W zawiązku z zawirowaniami geopolitycznymi i znacznym osłabieniu hrywny, popularność Bitcoina na Ukrainie wciąż rośnie. Co ciekawe Ukraina jest krajem przychylnie patrzącym na Blockchaina starając się wykorzystywać jego możliwości. Również na poziomie rządowym.

 

To właśnie tam przedsiębiorstwo państwowe SETAM (System Handlu Elektronicznego Zajętym Majątkiem) przeprowadziło pierwszą na świecie aukcję za pomocą technologii Blockchain, która uniemożliwia zmianę danych w bazie a co za tym idzie zapewnia niepodważalną wiarygodność i eliminację korupcji (blockchain.gov.ua).

 

Dwa lata temu „Blockchain and Bitcoin Conference” zgromadziła około 400 osób, rok temu 600. Tegoroczna pobiła rekord frekwencji, odnotowując około 1000 osób. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa i odzwierciedla zainteresowanie kryptowalutami i technologią Blockchain na Ukrainie.

 

20171012 163428 resized

 

W czwartej już edycji corocznej konferencji nie zabrakło również polskiego akcentu. Polskę reprezentował  Mariusz Sperczyński (status VIP) z Bitmarket.pl.

Jakie są nasze wrażenia? Fantastyczne! Setki uczestników, kilkudziesięciu wystawców i prelegentów głównie z Europy Wschodniej oraz kilku ważnych gości z wielkiego świata (jak Mike Butcher), którzy podkreślali zgodnie, na jaką potęgę europejską w dziedzinie cyfrowalut i blockchain wyrasta nasz wschodni sąsiad. Rozwój rynku krypto na Ukrainie jest imponujący - prace komitetu normalizacyjnego nad ISO/TC 307, ilość jakościowych biznesów (np. kilku producentów koparek), no i oczywiście symbol naszych czasow - kilkadziesiąt milionów dolarów zebranych przez ICO tamtejszych start-upów. Na tym tle Polska obecnie wygląda słabo.” - mówi Mariusz Sperczyński

Co tam robiliśmy? Negocjowaliśmy w drugiej turze rozmów z tamtejszymi firmami nasze plany na międzynarodowe projekty, jako efekt wrześniowego wylotu do Szanghaju. Wschodnioeuropejska społeczność cyfrowalutowa zaczęła być rozpoznawana na arenie międzynarodowej jako silna, wiarygdna ekipa, która jest bardzo aktywna (stąd relacje z Szanghaju), zaś BitMarket cieszy się pozytywnym wizerunkiem jako jedna z niewielu giełd KYC/AML w Europie o koncyliacyjnym nastawieniu do współpracy. Przed nami kolejny, trzeci etap rozmów w listopadzie, kiedy postaramy się przekuć uzgodnione idee na pierwsze prace projektowe. Poza tym na imprezie mieliśmy okazję rozmawiać z Robertem Wiecko z DASH i podziwiać wielki rozwój tej waluty w społeczności. Wydaje się, że nikogo więcej z Polaków nie było na tej imprezie. „