Walter-Isaacson

 

Według amerykańskiego pisarza i biografa, Waltera Isaacsona, autora m.in. biografii byłego prezesa Apple, Steve’a Jobsa, waluty cyfrowe, a w szczególności możliwa z ich wykorzystaniem usługa prostych mikropłatności, mają szansę okazać się jedną z najbardziej znaczących innowacji nadchodzącego roku.

 

Walter Isaacson to obecny prezes i dyrektor wykonawczy międzynarodowego instytutu badawczego, Aspen Institiute, były przewodniczący CNN, jak również były redaktor tygodnika Time – którego wydawca, Time Inc., nota bene, zdecydował się niedawno na akceptację płatności bitcoin za prenumeraty niektórych z dystrybuowanych przez siebie magazynów - o czym także informowaliśmy na naszym portalu.

 

Isaacson udzielił niedawno kilku publicznych wypowiedzi, między innymi na łamach zawodowo-biznesowego serwisu społecznościowego LinkedIn, a także w jednym z programów stacji informacyjnej CNBC, w których podkreślał ogromny potencjał drzemiący zarówno walutach cyfrowych, takich jak bitcoin, jak i w ewentualnych możliwościach ich wykorzystania.

 

Najbardziej obiecującą implementacją kryptowalut, w mniemaniu pisarza, wydaje się system mikropłatności, których powszechne stosowanie mogłoby na nowo zdefiniować, a w niektórych sytuacjach wręcz odrodzić, niektóre z gałęzi twórczości. Głównymi beneficjentami innowacji, mogliby okazać się m.in. dziennikarze, muzycy, pisarze, a także innego rodzaju twórcy, mogący publikować efekty swojej pracy w formie cyfrowej.

 

Obecny system płatności cyfrowych oferowany przez banki czy operatorów kart płatniczych nie daje nam możliwości wykonywania łatwych, a co najważniejsze ekonomicznie opłacalnych mikropłatności.

 

Z tego też powodu, większość serwisów internetowych trudniących się obecnie publikacją różnego rodzaju treści cyfrowych, zmuszona jest do wyłącznego polegania na reklamodawcach lub też obciążania swoich odbiorców koniecznością nabywania regularnych subskrypcji. Możliwość w której zainteresowana osoba płaciłaby przykładowo kilkanaście (kilkadziesiąt) groszy za dostęp do pojedynczego artykułu, utworu, nagrania wideo czy też innego rodzaju treści, do niedawna praktycznie nie istniała. Sytuacja ta ulega jednak diametralnej zmianie, wraz z rozpowszechnianiem się technologii kryptowalut.

 

Isaacson zwrócił szczególną uwagę na firmy takie jak: ChangeTip, BitWall, BitPay czy Coinbase, które w jego ocenie powinny najbardziej przyczynić się do rozwoju tego rodzaju usługi.

 

Prezez Instytutu Aspen odniósł się także do systemu płatności oferowanego przez firmę Apple, a mianowicie Apple Pay. Określił go jako „innowację, będącą krokiem naprzód dla konsumentów”, jednakże nadal wymagającą, aby płatności tego rodzaju przechodziły przez tradycyjne systemy bankowe oraz operatorów kart płatniczych. Isaacson podkreślił jednocześnie konieczność stawiania na rozwój technologii, które nie będą obciążone tego rodzaju powiązaniami.

 

W ocenie pisarza, technologie tego typu, oprócz innych zalet które ze sobą niosą, pomogłyby nam zredukować ogromną ilość zbędnych kosztów – zarówno finansowych jak i „mentalnych” – odkrywając przed nami paletę wielu nowych możliwości, tworząc nowy rodzaj, jak to określił Isaacson – „ekonomii kulturalnej”.

 

Urodzony w 1952 roku w Nowym Orleanie, Walter Isaacson, jest również autorem biografii takich osobistości jak: Benjamin Franklin, Henry Kissinger czy Albert Einstein.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.