pomnik

 

Liczący niewiele ponad 50 tyś. mieszkańców słoweński Kranj stanie się prawdopodobnie pierwszym miastem na świecie, które wzniosło pomnik dla uhonorowania Bitcoina.

 

Pomnik symbolizujący logo pierwszej w historii kryptowaluty, Bitcoina, ozdobi rondo przy ulicy Staneta Žagarja, tego czwartego co do wielkości słoweńskiego miasta, łącząc ze sobą jednocześnie ulice Oldhamska i Gregorčičeva.

 

Za inicjatywą powstania pomnika stoi samorząd miasta Kranj. Finansowo projekt wsparły zaś dwie, wywodzące się ze Słowenii, firmy – 3fs oraz giełda Bitstamp. Ta jedna z największych na świecie giełd kryptowalutowych wywodzi się bowiem właśnie z tego kraju.

 

W uroczystym, zaplanowanym na jutro, odsłonięciu pomnika wezmą udział m.in.: burmistrz miasta Kranj, Boštjan Trilar; prezes Stowarzyszenia Bitcoin Słowenia, Jure Pirc; a także sekretarz słoweńskiego rządu w osobie Tadeja Slapnika.

 

Jak wyczytujemy z oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, pomnik ma być uhonorowaniem pierwszej waluty cyfrowej i stojącej u jej podstaw, zdecentralizowanej technologii łańcucha bloków:

 

„Słowenia stworzy i wyśle w świat wiadomość, która podkreśla jej otwartość na cyfryzację oraz chęć korzystania z nowych technologii, a także poparcie dla postępowego myślenia, nastawionego nie tylko na optymalizację codziennego życia, ale również interpersonalne zaufanie, przejrzystość i współpracę”.

 

Słowenia postrzegana jest jako państwo otwarte na nowe technologie w tym na Bitcoina zaś bardzo przyjazne kryptowalutom prawo podatkowe tego kraju już od lat przyciąga tam wielu inwestorów tworzących swoje biznesy w oparciu o technologię łańcucha bloków.

 

Lokalizacja pomnika w Google Maps:  46°14'46.8"N 14°21'28.1"E