2018a 

 

Rok 2017 użytkownikom Bitcoina niewątpliwie na długo zostanie w pamięci. Kojarzyć się będzie głównie ze spektakularnym wzrostem kursu, ale i nie tylko. 2017 rok to również większy wzrost zainteresowania ze strony rządów oraz regulacje. Niestety nie brakuje też wydarzeń negatywnych.

 

Kurs Bitcoina

 

Rok 2017 przywitał nas kursem na poziomie 1000$ i jeśli się już nic dzisiaj nie wydarzy pożegna nas kursem w okolicy 14 000$. Jest to to wzrost o 1400%. Przeciętna lokata bankowa która wynosi około 2% rocznie, wypada przy tym wręcz groteskowo.  

Najwyższy zanotowany kurs w 2017 jak i w całej historii Bitcoina to prawie 20 000$.  

 

Najważniejsze wydarzenia:

 

Koniec dominacji chińskich giełd – Na wskutek rządowej interwencji chińskie giełdy z końcem października zostały zmuszone do zaprzestania działania. Tym samym 2017 rok jest końcem dominacji Chin na rynku kryptowalut. Zakazane zostało również oferowanie organizowanie ICO.

 

Unia Europejska mówi „nie” dla anonimowości kryptowalut - 9 marca opublikowano propozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego, mającą być poprawką do dyrektywy 2015/849/EC w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Z projektu wynika jedno: Unia Europejska jest zdeterminowana do pozbawienia Bitcoina jakichkolwiek śladów anonimowości, jako straszaka używając przy tym – jak zwykle – terrorystów i zorganizowaną przestępczość.  Nadzór finansowy nad giełdami BTC i firmami utrzymującymi portfele kryptowalutowe ma być, według projektu, rozciągnięty praktycznie na wszystkie biznesy operujące kryptowalutami, czy też przyjmujące w nich płatności. Wymaganie od nich identyfikacji klientów, oraz wymuszenie udostępnienia tych danych organom podatkowym i policyjnym umożliwi stworzenie potężnej bazy danych wiążącej znaczną ilość adresów bitcoinowych z danymi osobowymi.

Powstał „kanon dobrych praktyk” dla polskich firm kryptowalutowych - „Kanon dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce” (red. K. Zacharzewski, L. Wilczyński, K. Piech) przygotowany został w ramach prac Strumienia „Blockchain i kryptowaluty” programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” (https://mc.gov.pl/strumien-blockchain-i-kryptowaluty). Kanon jest kolejną próbą (samo)regulacji sektora giełd kryptowalutowych działających na terenie Polski. Zastąpił wcześniejszy dokument pt. „Minimalne standardy bezpieczeństwa giełd bitcoinowych” z 2014 r. Uwzględnia doświadczenia międzynarodowe z zakresu tworzenia dokumentów „dobrych praktyk”.

 

Bitcoin stał się pełnoprawnym środkiem płatniczym w Japonii - od 1 kwietnia tego roku, po niespełna czterech miesiącach pracy nad projektem, japoński rząd nadał Bitcoinowi oficjalny status „przedpłaconego środka płatniczego”. Od tego momentu, powszechne zainteresowanie tą kryptowalutą, zarówno wśród japońskiego społeczeństwa jak i funkcjonujących tam biznesów nabrało pokaźnego tempa. Bitcoin akceptowany jest w tysiącach sklepów na terenie Japonii. Japońskie giełdy stały się giełdami dominującymi pod względem obrotu.

 

Włamanie na giełdę Bitfinex – klienci odzyskują środki - 2 sierpnia 2016 roku z giełdy Bitfinex działającej w Hong Kongu zniknęło 119 756 BTC. Giełda początkowa próbowała szukać inwestorów, potem zdecydowała się oddać 64% funduszy klientom, a pozostałe 36% w tokenach. Tokeny były przełomowym i jak się okazuje bardzo dobrym rozwiązaniem. Każdy token to obietnica wykupu go w późniejszym terminie za 1$ przez giełdę. Token faktycznie był więc elektroniczą formą zobowiązania zwrotu środków z początkowym pokryciem wyłącznie w obietnicy giełdy, obietnicy która została dotrzymana.

 

Australia znosi podwójne opodatkowanie Bitcoina - Od 1 lipca 2017 roku, nabywanie walut cyfrowych nie będzie już podmiotem opodatkowania podatkiem VAT, pozwalając, aby waluty cyfrowe traktowane były tak jak [tradycyjne] pieniądze w odniesieniu do opodatkowania VAT. – orzekła australijska skarbówka Dotychczas, Bitcoin jak i pozostałe kryptowaluty posiadały w tym kraju prawny status „majątkowych dóbr niematerialnych”. W praktyce przekładało się to na fakt, iż używając kryptowalut do zakupu jakiegoś towaru lub usługi, Australijczycy zmuszeni byli do zapłacenia VAT-u dwukrotnie. W pierwszej kolejności, w momencie nabycia kryptowaluty (np. na giełdzie lub poprzez system przetwarzania płatności kryptowalutowych) i kolejny raz w momencie wykorzystania kryptowaluty do konkretnej transakcji.

Nowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dotknie również branżę kryptowalutową w Polsce - Nowy projekt to kolejny etap finansowej inwigilacji obywateli. Utworzona zostanie Centralna Baza Rachunków o której pisaliśmy już w grudniu 2016. 

 

Co ważne, rozszerzona zostanie lista instytucji zobowiązanych do oceny ryzyka i identyfikacji swoich klientów. Na nowej liście znajda się podmioty prowadzące działalność w zakresie:

  • wymiany pomiędzy kryptowalutami a oficjalnymi środkami płatniczymi,
  • wymiany pomiędzy kryptowalutami,
  • przechowywania danych identyfikacyjnych zapewniających klientom dostęp do jednostek walut wirtualnych

 

Szwajcarski bank wprowadza instrumenty finansowe oparte na Bitcoinie - Szwajcarski bank inwestycyjny Falcon uzyskał wszystkie niezbędne zezwolenia i zapowiedział udostępnienie swoim klientom produktów inwestycyjnych opartych bezpośrednio na Bitcoinie. To pierwszy bank na świecie oferujący możliwość takich inwestycji. Bank będzie w tym przedsięwzięciu współpracował z operatorem Bitcoin Suisse. Falcon jest bankiem inwestycyjnym, specjalizującym się w zarządzaniu majątkiem inwestorów prywatnych.

 

Raport UE: Wykorzystywanie kryptowalut niezgodnie z prawem jest sporadyczne, podatność jednak duża 4 lipca tego roku opublikowano obszerny raport na temat zagrożeń i słabości europejskiego systemu finansowego wobec finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy. Na 291 stronach tego dokumentu omówiono systematycznie chyba wszystko, co mogliby chcieć wykorzystać terroryści i przestępcy do ukrytego transferu środków. Jeżeli chodzi o zagrożenia, kryptowaluty uzyskały stosunkowo niską ocenę 2 (zagrożenie umiarkowanie znaczące). Co bardzo istotne, wskazano na to, że prowadzone w sprawach związanych z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy dochodzenia, praktycznie nie wykazały stosowania przez przestępców walut cyfrowych na jakąś poważniejszą skalę.

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami  - Już na początku ostrzeżenia możemy wyczytać, że: 

 

„Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego informują, że „waluty” wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa, nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym, ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych oraz nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych. „Waluty” wirtualne nie są pieniądzem elektronicznym, nie mieszczą się w zakresie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.”

 

Powstała również strona internetowa ostrzegająca przed inwestowaniem w kryptowaluty

 

 SegWit aktywowany - odsyłamy do artykułu.

 

Giełdy japońskie stają się licencjonowanymi instytucjami finansowymi  - Japońskie giełdy kryptowalutowe stają się pełnoprawnymi instytucjami finansowymi, dzięki czemu są traktowane w świecie biznesu poważnie, jako zaufani partnerzy biznesowi. Możliwość uzyskania licencji to również większy rozwój bitcoinowej infrastruktury oraz potencjalne wejście na rynek dużych graczy. Zapewne nie dojdzie już tam do sytuacji podobnej jak w Polsce, gdzie banki wypowiadają umowy giełdom bitcoionowym, a nawet gdyby tak się stało, mogłoby mieć to konsekwencje prawne.  

 

Słoweński bank wprowadza sprzedaż bitcoinów w swoich bankomatach - Słoweński bank LON oficjalnie zaprezentował nową usługę zakupu Bitcoinów w swoich bankomatach. Jest to pierwsza na świecie tego typu usługa dostępna w oficjalnych bankomatach instytucji bankowej.

 

Google Trends – zainteresowanie ceną Bitcoina większe niż ceną złota - Wyszukiwarka Google oferuje użytkownikom narzędzie do monitorowania trendów danych fraz. Jak się okazuje, zainteresowanie na świecie ceną Bitcoina przegoniło zainteresowanie ceną złota.

 

Największa na świecie platforma handlu instrumentami pochodnymi wprowadza kontrakty terminowe na Bitcoina - ME grup jest największą i najbardziej rozpoznawalną platformą handlu instrumentami pochodnymi i towarami na świecie. W swojej ofercie platforma ma już kontrakty terminowe na cenę Bitcoina.

 

Gwałtownie rośnie liczba bitcoinowych funduszy hedgingowych - Wraz ze wzrostem popularności a co za tym idzie wzrostem kursu Bitcoina, rośnie liczba funduszy hedgingowych. Tylko w tym roku jak podaje  firma badawcza Autonomous Next, powstało ich aż 90. W sumie do tej pory powstały 124 fundusze skupione na kryptowalutach. Ich aktywa szacuje się na 2.3mld dolarów.

 

Białoruś tworzy raj podatkowy dla branży blockchain i kryptowalut - Nowy dekret prezydenta Łukaszenko, podpisany w ubiegły piątek, legalizuje wszystkie biznesy oparte na technologii blockchain oraz związane z kryptowalutami. Celem jest również stworzenie raju podatkowego dla firm z branży blockchain i kryptowalut. Firmy z tej branży będą zwolnione z podatku przez pierwszych 5 lat oraz podlegać pod specjalny inkubator biznesu, czyli podlegać pod łagodniejsze prawo i korzystne zwolnienia podatkowe. Zagraniczne firmy otrzymały również dodatkową furtkę w postaci możliwości działania zgodnie z przepisami prawnymi kraju pochodzenia.  Całkowicie legalne będzie również oferowanie tokenów w ramach ICO.

 

 

SZNR