xbt-provider

 

Tym razem nie chodzi o parkiety znanych nam giełd kryptowalut, ale o tradycyjne giełdy papierów wartościowych, konkretnie zaś o giełdę w Sztokholmie. Dzięki szwedzkiej firmie XBT Provider od 18 maja będzie możliwe zarabianie na wzroście kursu bitcoina, bez konieczności kupowania samego bitcoina, co może zachęcić niektórych inwestorów instytucjonalnych do wejścia na rynek kryptowalut.

 

Sztokholmska giełda należy do grupy kapitałowej NASDAQ OMX, która z jednej strony jest właścicielem pierwszej na świecie amerykańskiej elektronicznej giełdy papierów wartościowych NASDAQ, z drugiej zaś kontroluje giełdy w Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, na Litwie, Łotwie i w Armenii. Wprowadzająca nowy instrument finansowy firma XBT Provider wydała już prospekt emisyjny tego aktywa, oraz uzyskała zgodę szwedzkiego urzędu kontroli finansowej – Finansinspektionen.

 

Nowy instrument, o firmowej nazwie Bitcoin Tracker One jest papierem dłużnym określanym jako ETN (Exchange Traded Note), zbliżonym w charakterze do obligacji. Zysk inwestora z ETN zależy jednak nie od oprocentowania papieru, a bazowany jest na określonym wskaźniku giełdowym, w tym przypadku na uśrednionym kursie bitcoina na rynku BTC/USD. Podobnie jak obligacja, Bitcoin Tracker One posiada termin umorzenia, który ustalono na 1 kwietnia 2019. Rzecz jasna inwestor oprócz możliwości uzyskania zysku w przypadku wzrostu kursu BTC, na przestrzeni kolejnych lat może dodatkowo zarabiać obracając jednostkami Bitcoin Tracker One na sztokholmskiej giełdzie.

 

Bitcoin Tracker One może być atrakcyjnym aktywem dla inwestorów lubiących ryzyko, ale mających obawy przed bezpośrednim wejściem na rynek kryptowalut. Papier dłużny jest denominowany w koronie szwedzkiej, a handluje się nim na licencjonowanej giełdzie ze 150-letnią tradycją. Jak pojawienie się takiego instrumentu inwestycyjnego może wpłynąć na samą kryptowalutę?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się kto stoi za XBT Provider. Właścicielem tej firmy jest nie kto inny jak dobrze znany entuzjastom bitcoina, szwedzki producent koparek, KnC Miner. KnC nie tylko produkuje koparki, ale też aktywnie je wykorzystuje, aktualnie to do nich należy około 6% całej obecnej mocy sieci BTC. Johan Wattenström, będący jednocześnie dyrektorem handlowym w KnC i partnerem w XBT Provider, wyjaśnia, że papiery Bitcoin Tracker One będą miały pełne pokrycie w bitcoinach, które firma zakupi na wolnym rynku, ale nie można wykluczyć, że część z nich zostanie po prostu wykopana w kopalni KnC.

 

Mamy zamiar zapewnić pokrycie Bitcoin Tracker One przez zakupy BTC na wolnym rynku, ale w razie problemów mamy też dostęp do bitcoinowych rezerw grupy KnC” – wyjaśnia Wattenström.

 

Podsumowując. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że bitcoin zyskał właśnie kolejną cechę złota. Tak jak mamy do czynienia z kontraktami na ten kruszec, zwanymi „papierowym złotem”, tak pojawił się na rynku finansowym pierwszy „papierowy bitcoin”. Ortodoksyjni entuzjaści bitcoina pewnie nie będą z tego zadowoleni, jednak w kręgach bardziej zbliżonych do świata finansów przyjęcie Bitcoin Tracker One jest dość ciepłe. Warto pamiętać o tym, że emisja tego aktywa spowoduje – jeśli wierzyć Wattenströmowi – wykup BTC z rynku, co przy odpowiednim zainteresowaniu inwestorów może podnieść kurs. Szwedzki pomysł ma szansę na zaangażowanie w BTC dodatkowego kapitału, który zapewne nie wszedłby w ten rynek bezpośrednio.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.