binance uganda

 

Największa na świecie, pod względem wolumenu handlowego, giełda wymiany kryptowalut, Binance, uruchamia pierwszą w Ugandzie platformę wymiany krypto-fiat.

 

Jak odczytujemy z oficjalnego komunikatu na stronie nowo powstającej platformy (binance.co.ug), ta ma uruchomić dzisiaj pierwsze operacje przetwarzania depozytów oraz wypłat szylingów ugandyjskich - (oficjalna jednostka płatnicza Ugandy - UGX).

 

Platforma Binance Uganda, według zapewnień jej twórców, ma być w stanie przetwarzać nawet 1,4 mln wewnętrznych transakcji na sekundę. Na początek Ugandyjczycy dostaną możliwość handlu za pomocą par: BTC/UGX oraz ETH/UGX, jednakże przedstawiciele giełdy zapowiadają wprowadzenie w przyszłości dodatkowych par walutowych.

 

Dla zachęcenia potencjalnych ugandyjskich inwestorów, przez pierwszy miesiąc swojego działania platforma zrezygnuje z pobierania prowizji handlowych. Giełda ma oferować również całodobową obsługę klienta.

 

Jesteśmy nadzwyczaj dumni z faktu oficjalnego startu naszej pierwszej giełdy fiat-krypto w Ugandzie. To jest jednakże jedynie pierwszy krok w naszych staraniach, aby wykorzystać technologię łańcucha bloków dla podtrzymania trwałego rozwoju ekonomicznego w Afryce” - stwierdza CFO Binance, Wei Zhou.

 

Zarówno Uganda, jak i inne kraje kontynentu, takie jak Kenia czy Republika Południowej Afryki, posiadają rozwijające się w coraz szybszym tempie społeczności kryptowalutowe. Uganda była już gospodarzem kilku liczących się konferencji blockchainowych, otrzymując przy tym wyraźne wsparcie ze strony lokalnych władz oraz urzędów regulacji usług finansowych.

 

Co więcej, Uganda jest obecnie państwem mogącym pochwalić się jedną z najmłodszych populacji na świecie (mediana wieku w tym kraju wynosi obecnie jedynie 15,8 roku!). Binance widzi również ogromny potencjał rozwoju właśnie na kontynencie Afrykańskim, ponieważ ten posiada nadal najniższy w skali globalnej współczynnik dostępu do bankowości i usług finansowych.

 

Dyrektor Binance Labs, Benjamin Rameau, w jednym ze swoich wpisów na platformie Medium.com, zatytułowanym „10 powodów dla których Binance Labs jest w pełni zaangażowane w Afryce” zauważa, iż w rejonie subsaharyjskim jedynie 43% populacji w wieku powyżej 15 roku życia posiada dostęp do własnego konta bankowego. Dla świata średnia w tej kategorii wiekowej wynosi ok. 69%. W niektórych regionach kontynentu afrykańskiego, takich jak Sudan Południowy wartości te spadają nawet do poziomu 9%.

 

Technologia bitcoina i łańcucha bloków może stanowić skuteczną odpowiedź na tego typu nierówności, tak charakterystyczne także dla Afryki. Uganda zaś, wraz z postępującym rozwojem własnej infrastruktury i wsparciem ze strony takich firm jak Binance, ma szansę stać się jednym z liderów rozwijającego się sektora kryptowalut na kontynencie.

 

Jak zapowiadają przedstawiciele Binance, firma posiada również plany uruchomienia podobnego rodzaju platform w innych zakątkach świata. Obecnie najbardziej prawdopodobnymi lokacjami są: Singapur, Malta oraz Liechtenstein.