Bitcoin Wieloryb

 

Prywatne dochodzenie prowadzone przez jednego z użytkowników portalu Reddit wskazuje na podejrzaną aktywność związaną z jednym z bardzo zasobnych adresów bitcoinowych. Jego właściciel już od ponad dwóch tygodni wysyła tysiące BTC na adresy największych giełd.

 

Prowadzący dochodzenie użytkownik kryjący się pod pseudonimem "sick_silk" wskazuje tu na oryginalny adres portfela: 1933phfhK3ZgFQNLGSDXvqCn32k2buXY8a, który (według jego założeń) mógłby należeć do Rossa Ulbrichta – znanego pod pseudonimem „Dread Pirate Roberts” założyciela, nieistniejącej już, czarnorynkowej giełdy Silk Road.

 

Swoją tezę "sick_silk" argumentuje powołując się m.in. na post z forum bitcointalk.org z 14 października 2013 roku w którym to użytkownik "assortmentofsorts" stara się dowieść, iż adres 1933phfhK3ZgFQNLGSDXvqCn32k2buXY8a jest powiązany z adresem 1LDNLreKJ6GawBHPgB5yfVLBERi8g3SbQS, do korzystania z którego miał przyznać się sam Ulbricht w poście umieszczonym na bitcointalk.org 25 kwietnia 2011 roku, używając, kojarzonego również z jego osobą, pseudonimu "altoid".

 

Co warte podkreślenia, adresy powiązane z oryginalnym "1933ph..." nie wykazywały żadnej aktywności od 4 lat i 5 miesięcy (9 marca 2014 roku). Przed tą datą zdeponowano na nich jednak, w mniejszych transzach (po 60 000, 30 000, 20 000, 10 000, 5000, 500, a ostatnio 100) bitcoiny w łącznej sumie, bagatela, 111 114 BTC.

 

Pamiętajmy, iż do tego dochodzi oczywiście analogiczna suma Bitcoin Cash oraz innych forków bitcoina. Przy obecnych kursach środki te mogą być warte łącznie nawet ponad 800 milionów dolarów.

 

Nie możemy mieć pewności, że konta mają powiązania z Ulbrichtem czy Silk Road – japońska firma WizSec, skupiająca specjalistów ds. bezpieczeństwa sieciowego, zaprzeczyła tym informacjom sugerując, że adres "1933ph..." może być również powiązany z giełdą Mt. Gox. Wątek Mt. Gox jest również brany pod uwagę w analizie prowadzonej przez sick_silk.

 

Intrygujące w tym kontekście mogą wydawać się zeznania jednego z agentów Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA, prowadzącego dochodzenie w sprawie Silk Road, złożone przed nowojorskim sądem podczas procesu Rossa Ulbrichta.

 

Miał on oświadczyć wówczas pod przysięgą, iż jedną z głównych osób, które przez dłuższy czas były na celowniku agencji, jako prawdziwy „Dread Pirate Roberts”, był właśnie Mark Karpeles, stojący na czele giełdy Mt.Gox. Karpeles naturalnie zaprzeczył tym zarzutom. Nie zostały one również udowodnione przed sądem.

 

Pomimo iż nie wiemy kto jest właścicielem ww. adresów, wiemy na pewno, iż już od ponad dwóch tygodni zdeponowane tam środki wysyłane są na największe giełdy kryptowalutowe – Binance, Bitfinex oraz Bitmex.

 

Według ustaleń sick_silk, na konta giełd miało trafić dotychczas 15 593 BTC, co stanowi 14% z łącznej sumy 111 114 BTC i na obecną chwilę równowartość ok. 100 milionów dolarów.

 

Na adresy Bitfinex miało trafić 11 114 BTC (wpłacone pomiędzy 24 sierpnia, a 2 września), na adresy Binance, 4 421 BTC (wpłacone pomiędzy 21 sierpnia, a 2 września). Na adresy giełdy Bitmex wpłynęło dotychczas jedynie 210 BTC.


Osoba dokonująca dystrybucji wspomnianych bitcoinów ma korzystać również z 'mikserów', anonimizujących ruch transakcji w celu utrudnienia identyfikacji pochodzenia środków.

 

Jeśli okaże się, że proces ten będzie trwał nadal, może mieć to niewątpliwie bardzo niekorzystny wpływ na rynek kryptowalut, co powinno zostać wzięte pod uwagę przez potencjalnych inwestorów.

 

Należy jednak mieć także na uwadze, iż upłynnienie tak znaczącej sumy bitcoinów, jeśli nie pochodzą one z legalnego źródła, może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym – głównie ze względu na powszechne procedury AML/KYC obowiązujące na światowych giełdach wymiany kryptowalut.