Goldman Sachs

 

Jak informuje portal Business Insider, powołując się na osoby związane ze sprawą, bank tymczasowo zawiesza plany uruchomienia oddziału handlu kryptowalutami. Głównym powodem takiej decyzji ma być, wciąż charakterystyczna dla rynku kryptowalutowego, niepewność regulacyjna.

 

Jeszcze w październiku zeszłego roku bank informował o planach uruchomienia trading desku dla kryptowalut, powołując w tym celu specjalną grupę roboczą. W grudniu agencja informacyjna Bloomberg donosiła, iż „bank ma nadzieję, że trading desk będzie gotowy nie później niż w czerwcu”. Miałby on stanowić część działu obrotu papierami wartościowymi banku.

 

Apetyty rynku dodatkowo rozgrzała kwietniowa informacja, iż do działu tego dołączył Justin Schmidt, zawodowy trader kryptowalut, wcześniej współpracujący z takimi firmami jak Seven Eight Capital czy WorldQuant.

 

W odpowiedzi na zainteresowanie klientów różnego rodzaju produktami cyfrowymi, badamy jak w najlepszy możliwy sposób zaoferować im usługi w tym zakresie” - komentowała sprawę rzeczniczka banku, Tiffany Galvin-Cohen.

 

Jak się dziś dowiadujemy, bank „w dającej się przewidzieć przyszłości” odkłada jednak plany związane z utworzeniem kryptowalutowego trading desku, ponieważ „ramy regulacyjne wokół kryptowalut pozostają nadal niejasne”.

 

Decyzja ta oznacza, iż plany handlu kryptowalutami spadają o nieokreśloną liczbę pozycji na liście priorytetów rozwoju biznesowego Goldman Sachs, nie oznacza ona jednak, iż zostają one zupełnie porzucone i nadal istnieje możliwość, że bank powróci do nich późniejszym czasie – podkreślają informatorzy, na których powołuje się Business Insider.

 

Bank oczekiwał pewnych zmian prawnych, które muszą się jeszcze urzeczywistnić, a które chroniłyby banki, takie jak Goldman, przed niektórymi z ryzyk będących charakterystyczną cechą handlu kryptowalutami” - relacjonuje jeden z nich.

 

Goldman nie porzuca jednak swojego dotychczasowego zaangażowania na rynku kryptowalut. Od maja tego roku bank posiada w swojej ofercie bitcoinowe kontrakty terminowe (futures) oraz kontrakty różnicy kursowej (CFD), umożliwiające inwestorom granie na kursie bitcoina bez konieczności nabywania kryptowaluty.

 

W planach Goldman Sachs jest również stworzenie usługi depozytu kryptowalut, skierowaną do klientów instytucjonalnych banku.

 

Dzisiejsze doniesienia prasowe w sprawie Goldman Sachs miały prawdopodobny wpływ na negatywną reakcję rynku kryptowalut - kurs bitcoina zanotował ponad 6% spadek, będąc wycenianym aktualnie na poziomie 6 900 USD.