koparka bitcoin

 

Według audytu przeprowadzonego przez KPMG International, na który powołuje się m.in. magazyn Fortune, chiński Bitmain, będący liderem wśród producentów mikroukładów ASIC, jak i koparek kryptowalut, odnotował rekordowe zyski w pierwszym kwartale obecnego roku.

 

Założony w 2013 roku w Pekinie -  Bitmain Technologies Ltd. posiada obecnie swoje biura również w Stanach Zjednoczonych, Holandii czy Izraelu.

 

W niewiele ponad cztery lata od swego powstania firma wypracowała sobie naprawdę solidną pozycję rynkową, stając się niekwestionowanym liderem swojego sektora. Świadczyć o tym mogą również dane audytu przeprowadzonego niedawno przez KPMG International. Wynika z nich, iż tylko w pierwszym kwartale obecnego roku Bitmain osiągnął zysk netto na poziomie 1,1 miliarda dolarów.

 

Łączna wartość Bitmaina wyceniana jest obecnie na 12-14 mld dolarów.

 

Bitmain może pochwalić się również jednymi z największych na świecie farm wydobycia kryptowalut. Pula mocy obliczeniowej (hashrate) generowana przez kopalnie podlegające pod Bitmain (BTC.com, AntPool) to obecnie ponad 30% globalnego hashrate’u wydobycia bitcoina.

 

Założyciele Bitmaina – Wu Jihan oraz Micree Zhan nie zamierzają jednak spocząć na laurach, firma planuje bowiem dalszą ekspansję, w tym również na rynek amerykański.

 

Najnowsza farma wydobywcza Bitmain (jak również blockchain data center) ma zostać wybudowana w niewielkim mieście Rockdale w Teksasie na terenie niedawno zamkniętego parku przemysłowego Alcoa Inc. – w skład którego wchodziła m.in. huta aluminium oraz zasilająca ją elektrownia węglowa.

 

Inwestycja ma wynieść ponad 500 milionów dolarów, zainwestowanych na przestrzeni najbliższych 7 lat. W ciągu najbliższych dwóch lat Bitmain zamierza zatrudnić tam ponad 400 pracowników. W zamian władze hrabstwa gwarantują firmie ulgi podatkowe przez okres najbliższych 10 lat.

 

Ukończenie budowy farmy planowane jest na czwarty kwartał 2018 roku. Centrum danych ma zostać ukończone na początku 2019 roku.