RaportING

 

Bank ING przeprowadził badania dotyczące między innymi popularności kryptowalut w Europie. Wzięło w nich udział 15 tysięcy ankietowanych z 15 krajów UE. Wnioski są interesujące.

 

66% ankietowanych słyszało o kryptowalutach takich jak Bitcoin. To naprawdę rewelacyjny wynik świadczący o tym, że Bitcoin i inne kryptowaluty na dobre zakorzeniają się w świadomości Europejczyków stając się czymś powszechnie znanym i rozpoznawalnym.

 

9% ankietowanych posiada kryptowaluty. Mimo, iż wydaje się to niewiele, trzeba wziąć pod uwagę, że jest to nowa raczkująca technologia.

 

16% ankietowanych zamierza posiadać kryptowaluty. Biorąc pod uwagę, że 9% już posiada kryptowaluty i 16% zamierza je mieć, potencjał dalszego wzrostu popularności kryptowalut jest ogromny.

 

33% ankietowanych rozważa użycie kryptowalut do międzynarodowych transakcji online. Wynik jest bardzo zadowalający, gdyż aż 1/3 ankietowanych wykorzystałaby bitcoina czy inne kryptowaluty zgodnie ich przeznaczeniem a nie jako inwestycja czy spekulacja.

 

15% ankietowanych rozważyłoby opcję przyjęcie pensji w bitcoinach lub innych kryptowalutach

 

35% ankietowanych uważa, że wartość bitcoina i kryptowalut wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

 

Ponadto w raporcie, Jonas Goltermann, ekonomista w ING, stwierdził, że kryptowaluty z czasem mogą nabrać większej roli w globalnych finansach.

 

"Inwestycje w kryptowaluty stanowią niewielki ułamek światowych aktywów finansowych, mniej niż 1 procent według Bank of England. Zatem ich wpływ na globalną gospodarkę jest nadal dość ograniczony i przynajmniej z perspektywy polityki pieniężnej oraz stabilności finansowej banki centralne wydają się bardziej ciekawe niż zaniepokojone wzrostem kryptowalut."

 

"Wyniki naszej ankiety sugerują jednak, że może się to zmienić, ponieważ wielu oszczędzających rozważa inwestycję w kryptowaluty.

 

"Gdyby tak się stało, spodziewamy się, że rządy  będą bardziej aktywnie interesować się kryptowalutami i ich wpływem na resztę gospodarki."

 

Zgodnie z raportem, analitycy przewidują rónież, że zainteresowanie kryptowalutami w Europie może wzrosnąć ponad dwukrotnie w bliżej nieokreślonym czasie.