Spadek

 

Od grudnia zeszłego roku kurs systematycznie spada. Wiele osób może zastanawiać się dlaczego tak się dzieje i szukać przyczyn (zwykle na siłę), jednak jest to zupełnie normalne.

 

Portal bitcoin.pl sprawy kursu porusza sporadycznie i niechętnie, jednak w związku z waszymi prośbami zrobimy wyjątek. Nie będzie to jednak analiza profesjonalna z tonami AT, a bardziej luźna analiza obecnej sytuacji w kontekście historycznym. Pamiętajcie też, że Bitcoin jest przede wszystkim narzędziem umożliwiającym szybkie przelewy międzynarodowe z pominięciem pośrednika. Podobnie tak jak złoto które ma zastosowanie między innymi w jubilerstwie czy też elektronice itd, również Bitcoin stał się przedmiotem spekulacji. To właśnie spekulacja przyciąga do Bitcoina wielu inwestorów (zwykle amatorów i to dla nich głównie jest ten tekst) co wiąże się z ryzykiem. W przypadku Bitcoina, ryzyko jest duże, tak jak duże są wahania kursu.  

 

Dlaczego kurs ciągle spada?

 

Odpowiedź jest prosta. Bańka pękła tak jak trzy poprzednie.  Była to już czwarta bańka na Bitcoinie i prawdopodobnie nie ostatnia. Jest to naturalna kolej rzeczy. Przewartościowany kurs szuka równowagi i dąży do „w miarę” rzeczywistej wartości Bitcoina.

 

Dlaczego tworzą się bańki?

 

Bańki są częścią naszej rzeczywistości. Bańki na rynku nieruchomości czy akcji nikogo już nie dziwią. Najczęściej lubią tworzyć się wokół nowych i innowacyjnych technologii tak jak w przypadku bańki internetowej w latach 1995-2001, gdy dochodziło do gigantycznych przecen przedsiębiorstw z internetowej branży.

 

Przepis jest prosty. Nowa innowacyjna technologia + rosnąca popularność + wzrost zainteresowania inwestorów. Rosnący kurs przyciąga zaś kolejnych inwestorów/ spekulantów i bańka sama się nakręca. Zawsze jednak dochodzi do momentu, gdy znaczna cześć inwestorów zaczyna sobie zdawać sprawę, że kurs jest przewartościowany. Rozpoczyna się realizacja zysków. Spadający kurs wywołuje strach w pozostałych inwestorach aż do wywołania efektu lawiny. Bańka pęka.

 

Warto również dodać, że liczba Bitcoinów (a więc podaż jest) jest ograniczona do 21mln a biorąc pod uwagę liczbę internautów na całym świecie, popyt jest wręcz nieograniczony. Im więcej osób posiada bitcoiny i gromadzi nawet niewielką ich część, tym mniej zostaje w obiegu a kurs rośnie. Zakładając hipotetycznie, że każdy użytkownik Internetu (3-4mld) korzystałby na co dzień z Bitcoinów i posiadał jakąś ich cześć w portfelu, cena 1 BTC zapewne wyrażana byłaby w milionach dolarów. Dlatego, im bardziej Bitcoin będzie stawał się popularny i im więcej ludzi będzie z Bitcoina korzystać, jego kurs będzie rósł i będzie dochodzić do kolejnych baniek. Można więc stwierdzić, że bańki w przypadku Bitcoina są zjawiskiem całkowicie naturalnym i nieuniknionym.

 

Jak przebiega bańka?

 

Poniżej 4 Bitcoinowe bańki:

1banka

Pierwsza bańka 2011

2banka

 Druga bańka 2013

3banka

Trzecia bańka bitcoinowa

4banka1

Czwarta bańka bitcoinowa

 

Jak widać schemat jest dość podobny a różnice wynikają głównie z głębokości rynku i kapitalizacji.

 

Jeden użytkownik reddita, doszukał się nawet dość dokładnych analogii obecnej bańki do wykresu typowej bańki. Jak widać również, cykle rynku (powtarzające się bańki) nie są niczym nietypowym.

 

KUeZmJvR6BUjSA24vNDjkXvT0 sAcFoKM5CBWdy4ufk

 

Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

 

Jak zwykle tego dowiemy się po fakcie. Wszelka analiza techniczna jest wyłącznie interpretacją przeszłości i prawdopodobieństwa wystąpienia takich samych schematów w przyszłości. Aby więc spróbować odczytać przyszłość, wskazówek należy szukać w przeszłości.

 

Jeżeli porównamy poprzednią bańkę (2013-2014) z obecną, prawdopodobnie jesteśmy gdzieś tu (subiektywna ocena autora):

 

3banka2

 

Czy tym razem schemat będzie podobny tego nie wiemy. Na zmiany może wpłynąć wiele pozytywnych lub negatywnych czynników jak walka i banowanie kryptowalut przez rządy lub ciepłe nastawienie rządów i pozytywne regulacje itd.

 

Zakładając, że zachowanie kursu będzie podobne jak ostatnio, można przyjąć z pewnym prawdopodobieństwem, że „dołek” jeszcze przed nami. Przed tym jednak możliwe dość spore odbicie.

 

Co dalej?

 

cykl3banki

Strzałka oznacza możliwe miejsce znajdowania się kursu obecnie na podstawie danych historycznych 3 bańki bitcoinowej.

 

Jeśli kurs za kilka miesięcy zaliczy swoje minimum (czy to będzie 3,4 czy 5tys $ nie wiadomo) (I – cykl bańki) z dużym prawdopodobieństwem zacznie się okres konsolidacji (II). Zmęczonych inwestorów w tym wielu „liżących rany” dopadnie niepewność co dalej. Kurs w tym okresie jest najbardziej stabilny. Po cyklu konsolidacji, z dużym prawdopodobieństwem może rozpocząć się nowy cykl bańkowy (III). Oczywiście może, ale nie musi. Zbyt wiele niewiadomych przed nami, aby to teraz ocenić.

 

Kiedy i czy inwestować?

 

Jeśli wierzysz w Bitcoina i kryptowaluty, jesteś przekonany o ich światłej przyszłości i chciałbyś zainwestować to:

 

  1. Zastanów się 3 razy. Pamiętaj, że inwestycja w kryptowaluty to duże ryzyko.
  2. Miej świadomość tego w co inwestujesz. Zapoznaj się z ideą kryptowalut, zasadą ich funkcjonowania, sytuacją polityczną na świecie. Nie inwestuj w coś czego nie rozumiesz!
  3. Inwestuj tylko środki które możesz pozwolić sobie stracić! Nie inwestuj majątku swojego życia, nie sprzedawaj domu aby zakupić kryptowaluty, nie kupuj też na kredyt!
  4. Przejdź do punktu pierwszego jeszcze raz
  5. Zamiast inwestować, zacznij używać kryptowalut. Taka jest ich idea.
  6. Jeśli po pierwszych 3 punktach nadal jesteś zdecydowany to najlepszym i najbezpieczniejszym okresem na inwestycje jest (a raczej był do tej pory) okres konsolidacji (II). Możesz próbować łapać dołek, jednak na 90% Ci się nie uda. Łapanie spadających noży nie jest najlepszym pomysłem. Możesz być szczęśliwy, że kupiłeś bitcoiny po 4 tys. $, a za miesiąc w panice sprzedasz ze stratą za 2 tys. $. Pamiętaj, że tak jak spektakularne są szczyty, tak spektakularne mogą być dołki.

 

Kiedy następna bańka?

 

Zasadnicze pytanie powinno brzmieć „czy”. Jeśli jednak nie dojdzie do żadnej katastrofy i ogólnoświatowego banowania kryptowalut przez wystraszone rządy i stojące za nimi banki oraz gdy nie pojawi się lepsza czy też bardziej popularna alternatywa dla kryptowalut (itd.) to jeśli kolejna bańka przyjdzie, nie będzie to raczej szybko. Kilka miesięcy na zakończenie cyklu bańkowego dołkiem, następne kilkanaście na konsolidację i kilka na formowanie się nowej bańki. Przed 2020 rokiem raczej nie należy się jej spodziewać, ale… ten rynek zaskakuje i jest nieprzewidywalny. Trzecia bańka bitcoinowa nastąpiła kilka miesięcy po drugiej, jednak mogła być to również kontynuacja drugiej bańki, której pęknięcie spowodowała awaria największej i w zasadzie jedynej wtedy dużej giełdy bitcoinowej. Pozytywne "duże" wydarzenia mogą następna bańkę przyspieszyć, a negatywne ją opóźnić lub całkiem wykluczyć.

 

Powodzenia!

 

Treśc artykułu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest wyrazem osobistych poglądów autora. Nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).