SzwajcarskiBankZaprasza 

 

Podczas gdy polskie banki przeganiają branżę kryptowalutową z kraju wypowiadając umowy na prowadzenie rachunków, Szwajcarski bank Hypothekarbank Lenzbur zaprasza firmy kryptowalutowe do siebie.

 

Hypothekarbank posiada aż 150 letnią historię, a mimo to bank stawia na nowe technologię.

 "Jako bank, który nastawia się na technologię i realizuje wspólną strategię w dziedzinie fintech, współpraca z młodym sektorem firm kryptograficznych i blockchain w Szwajcarii jest dla nas kwestią wiarygodności " – powiedziała CEO Hypothekarbank Lenzbur - Marianne Wildi

 

Wildi podkreśliła również, że decyzja o  zmianie polityki banku była dokładnie przemyślana i skonsultowana z FINMA czyli odpowiednikiem naszego KNF… Oczywiście klienci z kryptowalutowej branży będą dogłębnie sprawdzani, również przez firmy trzecie takie jak Geissbühler czy Weber & Partner AG.

 

Szwajcaria jest z jednym z krajów, które w odróżnieniu od np. Polski do kryptowalut podchodzi przyjaźnie i entuzjastycznie.

 

Dla przypomnienia warto dodać, że szwajcarskie miasto Zug jest pierwszym miastem na świecie, w którym za lokalne podatki i usługi komunalne można płacić bitcoinami. To również w Zug swoją siedzibę ma kilkanaście firm z branży FinTech, w tym również firmy zajmujące się kryptowalutami takie jak np. Xapo, Ethereum i ShapeShift .

 

Z ciekawostek, można również dodać, że Szwajcarskie Koleje Państwowe (odpowiednik naszego PKP) wprowadziły sprzedaż bitcoinów w automatach biletowych.

 

Hypothekarbank Lenzbur to również nie jedyny szwajcarski bank, który otworzył  się na kryptowaluty. Szwajcarski bank inwestycyjny Falcon udostępnił swoim klientom produkty inwestycyjne oparte na kryptowalutach.  Wchodząc na stronę banku wydaje się, że był to strzał w przysłowiową „10”, gdyż jest to obecnie najbardziej promowana usługa. Falcon Bank oferuje między innymi inwestycje w  Bitcoiny, Ethery, Litecoiny, Bitcoin Cash i bezpieczne ich przechowywanie.

 

To również w Szwajcarii tamtejszy oddział EY jednej z największych firm doradczych na świecie zaczął akceptować bitcoiny za swoje usługi.

 

Lista pozytywnego nastawienia do kryptowalut w Szwajcarii jest długa.  Warto również dodać, że 10 czerwca szwajcarzy decydować będą w referendum w sprawie odebrania bankom możliwości kreacji pieniądza. Będzie to jedne z najważniejszych wydarzeń w historii bankowości. W ramach nowego systemu tzw. suwerennego pieniądza rola banków komercyjnych ograniczyłaby się jedynie do roli pośrednika transakcyjnego, bez możliwości tworzenia kredytów.  Jeśli w referendum odbierze się szwajcarskim bankom jedne z głównych źródeł dochodu, nie wykluczone, że lista tych otwartych na kryptowaluty i kryptowalutową branżę banków się wydłuży.