ICE

 

Intercontinental Exchange (ICE), spółka matka Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, ma pracować nad stworzeniem internetowej platformy handlu BTC, dowiadujemy się z raportu The New York Times.

 

Dziennikarze Times’a mieli dotrzeć w tej kwestii do poufnych e-maili i dokumentów jak również czterech anonimowych informatorów. Według zgromadzonych przez nich informacji ICE miałoby tworzyć właśnie platformę skierowaną przede wszystkim do dużych inwestorów, umożliwiającą im m.in. nabywanie jak i bezpieczne przechowywanie zakupionych już bitcoinów.

 

Jeśli informacje te okażą się prawdziwe, Intercontinental Exchange Inc. dołączy do kolejnej z wielkich marek na Wall Street, które aktywnie interesują się inwestowaniem w bitcoina. Jeszcze na początku tego miesiąca Goldman Sachs podał do publicznej wiadomości, iż nosi się z zamiarem uruchomienia handlu kontraktami (futures oraz NDF), których wartość miałaby być powiązana z ceną bitcoina.

 

Jak przyznała w wywiadzie dla NY Times, Rana Yared, jeden z dyrektorów Goldman Sachs, bank był ostatnimi czasy zalewany częstymi prośbami klientów, pytających o możliwość wprowadzenia tego rodzaju narzędzia inwestycyjnego. Już pod koniec zeszłego roku w mediach zaczęły pojawiać się pierwsze informacje, iż Goldman przygotowuje się do uruchomienia działu zajmującego się kryptowalutami.

 

Jeszcze w marcu tego roku pierwsze sygnały zainteresowania sferą kryptowalut zaczęła przejawiać również Intercontinental Exchange, udostępniając na swoich stronach aktualne dane kursowe siedmiu kryptowalut: Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Tether, Dasha, Ripple oraz Bitcoin Cash.

 

Pod koniec kwietnia, wywiadzie dla CNBC, dyrektor generalna Nasdaq, Adena Friedman potwierdziła również, iż w pewnym momencie jej giełda może stać się także platformą handlu kryptowalutami. Największą przeszkodą na tej drodze, jak to ujęła Friedman, jest wciąż jeszcze „niedojrzałość” obecnego ekosystemu kryptowalut oraz związane z tym nierozstrzygnięte kwestie regulacyjne.

 

W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele Goldman Sachs, nie wykluczając iż na pewnym etapie bank może rozważyć również możliwość bezpośredniego handlu kryptowalutami. Uregulowanie prawnych aspektów wokół kryptowalut ma także i w tym przypadku odgrywać kluczową rolę.