NASDAQ

 

Giełda Nasdaq nie wyklucza, iż w pewnym momencie może stać się również platformą handlu kryptowalutami, zapewnia w wywiadzie udzielonym przed kamerami CNBC jej dyrektor generalna, Adena Friedman.

 

„Z upływem czasu, jeśli spojrzymy na to i powiemy, nadeszła już pora - ludzie są gotowi na bardziej regulowany rynek, na coś co zapewni uczciwe inwestowanie - z pewnością Nasdaq może rozważyć, aby z czasem stać się platformą wymiany kryptowalut” – stwierdza Friedman.

 

Według CEO Nasdaq, największą przeszkodą na tej drodze jest wciąż jeszcze „niedojrzałość” obecnego ekosystemu kryptowalut. To samo w jej opinii tyczy się również odpowiadających im kwestii regulacyjnych. Sytuacja ta, jak przekonuje Friedman powinna się jednak stopniowo zmieniać:

 

„Powiedziałabym zdecydowanie, iż wierzę że waluty cyfrowe są czymś co będzie trwać, pozostaje jedynie kwestia jak długo zajmie dojrzewanie tejże przestrzeni”.

 

W odniesieniu do finansowania projektów biznesowych w oparciu o tokeny ICO (Initial Coin Offering), Friedman pozostaje jednak zdecydowanie bardziej sceptyczna:

 

„ICO powinny być regulowane. Wierzę, że SEC [Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd] ma rację twierdząc, że są to [cyfrowe] papiery wartościowe i powinny być regulowane jako takie”.

 

Już od 2015 roku Nasdaq otwarcie przyznaje, iż aktywnie eksperymentuje z technologią łańcucha bloków. Jedną z tego rodzaju implementacji giełdy jest m.in. technologia Nasdaq Linq, prowadzona we współpracy z firmą Chain.com.

 

W tę środę, przedstawiciele Nasdaq potwierdzili również, iż giełda podjęła współpracę z (założoną przez braci Tylera i Camerona Winklevoss) platformą wymiany kryptowalut, Gemini. Na jej mocy, Gemini otrzyma dostęp do, wykorzystywanego na co dzień przez Nasdaq, systemu monitorowania różnego rodzaju anormalnych aktywności rynkowych (np. manipulacji cenowej) – SMARTS Market Surveillance.

 

Współpraca z Nasdaq stanowi część szerszych planów Gemini na rozszerzenie swojej dotychczasowej działalności. W marcu giełda ogłosiła również, iż jeszcze w tym roku nosi się z zamiarem dodania do swojej oferty możliwości handlu za pomocą takich kryptowalut jak litecoin czy bitcoin cash.