Japonia9

 

Jak wynika z raportu opublikowanego przez japońską, rządową Agencję Usług Finansowych (Financial Services Agency, FSA) nawet trzy i pół miliona mieszkańców tego kraju aktywnie uczestniczy w handlu bitcoinem i innymi kryptowalutami.

 

Z perspektywy grupy wiekowej, największe grono inwestorów odnajdziemy pośród 20-, 30- i 40- latków, których udział w grupie wszystkich japońskich krypto-traderów został oszacowany odpowiednio na poziomie 28, 34 i 22 procent – odczytujemy w dokumencie.

 

Raport FSA zwraca również uwagę na niezwykle imponujący wzrost wolumenu handlowego związanego z obrotem kryptowalutami w Japonii na przestrzeni ostatnich czterech lat.

 

Jeszcze w pod koniec marca 2014 roku, wartość rocznego wolumenu handlu bitcoinem w Japonii wynosiła jedyne 22 miliony dolarów, aby w 2017 roku urosnąć do pokaźnej wartości 97 miliardów dolarów.

 

Jeszcze bardziej okazale statystyka ta prezentuje się jeśli uwzględnimy bardziej zaawansowany handel kryptowalutami, z wykorzystaniem narzędzi typu np. margin trading czy kontraktów terminowych. Wolumen tego rodzaju, dla samego bitcoina, urósł z poziomu 2 milionów dolarów w 2014 roku do solidnego pułapu 543 miliardów dolarów w roku 2017.

 

FSA pokusiło się również o określenie liczby inwestorów korzystających z powyższych narzędzi handlu kryptowalutami, szacując ją aktualnie na poziomie ponad 142 tysięcy osób.

 

Opublikowany 31 marca tego roku raport statystyczny to pierwsza tego typu publikacja agencji, mająca na celu wprowadzenie większej transparentności do krajowego sektora handlu kryptowalutami. Wizerunek tej branży w Japonii został bowiem poważnie nadszarpnięty w związku z głośnym, styczniowym włamaniem na tamtejszą giełdę Coincheck.