huobi logo

 

Amerykańska filia chińskiej giełdy kryptowalutowej Huobi, HBUS Inc., otrzymała licencję „biznesu usług pieniężnych” od FinCEN. Przedstawiciele giełdy planują jeszcze tej wiosny wystartować z platformą handlu krypto-na-krypto nastawioną przede wszystkim na amerykański rynek.

 

FinCEN - Financial Crimes Enforcement Network to urząd podległy pod Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, zajmujący się gromadzeniem i analizą danych dotyczących transakcji finansowych w celu przeciwdziałania: praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innego rodzaju przestępstw finansowych. Pozytywna decyzja urzędu w tej sprawie była wymagana, aby Huobi mogło zgodnie z prawem funkcjonować w tym kraju.

 

Jeszcze w styczniu tego roku Huobi podało do publicznej wiadomości, iż otwiera swoje biuro w San Francisco, jako część planu ekspansji na amerykański rynek. Obecnie dyrektor generalny i założyciel Huobi Group, Li Lin, potwierdza za pośrednictwem chińskiego portalu społecznościowego, WeChat, iż platforma wymiany krypto-na-krypto skierowana specjalnie do amerykańskich klientów miałaby być gotowa już w maju tego roku.

 

Lin przyznaje jednakże, iż rejestracja giełdy w FinCEN nie rozwiązuje wszystkich możliwych kwestii prawnych, które wiążą się z funkcjonowaniem platformy tego rodzaju w Stanach Zjednoczonych:

 

„Kwestia w tym, iż na obecną chwilę brak jest jasnych wymagań prawnych na poziomie federalnym w USA dla platform handlowych typu krypto-na-krypto. Inne platformy, takie jak Poloniex, również funkcjonują w podobny sposób z rejestracją jako biznes usług pieniężnych” – mówi Li Lin, odnosząc się do niedawno pozyskanej przez bostoński Circle platformy wymiany kryptowalut.

 

Li Lin wyraża jednocześnie nadzieję, że do tego samego zagadnienia odniesie się również amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (U.S. Securities and Exchange Commission) zapewniając, iż w takim przypadki Huobi sprostało by również i jej wytycznym.