PolskaBitcoin1

 

Ile procent Polaków słyszało o Bitcoinie? Jaki odsetek mieszkańców naszego kraju zna jego aktualną wartość, czy też do jakiej grupy społecznej możemy zaliczyć przeciętnego posiadacza bitcoinów? Na te oraz inne pytania próbowała odpowiedzieć ankieta przeprowadzona przez portal Ceneo.pl.

 

Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 6500 użytkowników serwisu. Na jego podstawie dowiadujemy się, że aż 84% Polaków wie czym są bitcoiny zaś aktualną wartość tej kryptowaluty jest w stanie określić 76% badanych.

 

Przeciętny polski „bitcoinowiec” to mężczyzna (68%) w wieku 18-29 (31%) lub 30-39 (35%) lat, pochodzi z miasta powyżej 200 tys. mieszkańców (40%) i posiada wyższe wykształcenie (55%).

 

Okazuje się również, że nie najgorzej jest z wiedzą Polaków na temat innych pojęć związanych z bitcoinem jak i jego codziennym użytkowaniem. Aż 90% badanych było świadomych faktu, że posiadanie bitcoinów w Polsce jest jak najbardziej legalne.

 

Ponad połowa (52%) ankietowanych zdaje sobie również sprawę, iż w naszym kraju mamy już do dyspozycji niemałą paletę placówek handlowo-usługowych, które akceptują bitcoiny jako formę płatności zaś 31% badanych było w stanie określić konkretne miejsca, które honorują tę kryptowalutę.

 

Na obecną chwilę okazuje się jednak, iż Polacy nie czują się jeszcze na tyle przekonani do bitcoina, aby za jego pomocą dokonywać transferu towarów i usług wyższej wartości. Na pytanie: „Czy gdybyś chciał sprzedać auto, dom (cenną rzecz) przyjąłbyś zapłatę w bitcoinach?” aż 75% badanych odpowiedziało negatywnie.

 

Pomimo tego, ponad połowa użytkowników serwisu Ceneo.pl, którzy wzięli udział w ankiecie postrzega bitcoiny jako jedną z alternatyw dla obecnie dostępnych form płatności. Na pytanie „Czy chciałbyś, żeby sklepy i inne placówki umożliwiały płatność w bitcoinach?” odpowiedzi „Tak” udzieliło 52% respondentów.