Mt Gox

 

Jak wynika z opublikowanego raportu, japoński syndyk upadłej giełdy Mt.Gox dokonał sprzedaży 35 841 bitcoinów oraz oraz 34 008 monet bitcoin cash o łącznej równowartości ponad 43 miliardów jenów lub ponad 405 milionów dolarów.

 

Sprzedaż kryptowalut miała odbywać się pomiędzy grudniem zeszłego roku, a lutym za pomocą jednej z giełd wymiany kryptowalut. Pomimo, iz syndyk nie zaznacza o jaką giełdę chodzi, wiele wskazuje na to, iż był to Kraken, który to ma pośredniczyć w przyszłej dystrybucji środków dla wierzycieli Mt. Gox.

 

W rękach syndyka nadal pozostaje 160 000 bitcoinów o równowartości około 1,7 mld. dolarów oraz analogiczna wartość monet bitcoin cash. Przy obecnym kursie obu kryptowalut wartość ta znacznie przekracza zakres wierzytelności giełdy. Przypomnijmy, iż ta obliczona została na sumę 597 mln. dolarów.

 

Póki co nie wiadomo co zarządca masy upadłościowej giełdy Mt.Gox ma zamiar zrobić z resztą środków kryptowalutowych, które znajdują się w jego posiadaniu.

 

Przypomnijmy. Mt. Gox powstał 17 lipca 2010 roku. Była to jedna z pierwszych giełd bitcoinowych i oczywiście w tamtych czasach bezapelacyjnie największa (w 2013 roku Mt. Gox odpowiadał już za 70% światowego wolumenu handlowego BTC). Niestety, w lutym 2014 roku giełda zmuszona była zawiesić swoją działalność. Według zapewnień jej właściciela, Marka Karpelesa, Mt.Gox miał paść ofiarą ataku hakerskiego. W jego wyniku giełda utraciła łącznie 850 tys. bitcoinów.

 

28 lutego 2014 roku Mt. Gox ogłosił bankructwo. Już od czterech lat trwa postępowanie upadłościowe w tej sprawie.

 

Trzeba mieć na uwadze, że syndyk nadal będzie sprzedawał bitcoiny co może mieć znaczny wpływ na kurs w ciągu najbliższych tygodni/miesięcy.