merc

 

Niemiecki gigant branży samochodowej, Daimler AG, producent takich marek jak Mercedes-Benz czy Smart, prezentuje swoją własną, opartą na technologii łańcucha bloków, kryptowalutę, MobiCoin. Wszystko to podczas wczorajszego Mobile World Congress 2018 w Barcelonie.

 

Projekt, zapoczątkowany w lutym tego roku, miałby na celu popularyzację bezpiecznego i ekologicznego stylu jazdy. W jego założeniu, kierowcy najnowszych samochodów produkcji Daimler AG, jeżdżący ekonomicznie i nieprzekraczający dozwolonych limitów prędkości mogliby być nagradzani monetami MobiCoin.

 

Ci, którym udałoby się zgromadzić największą ich ilość mieliby otrzymywać m.in. bilety VIP na różnego rodzaju imprezy sportowo-kulturalne, w tym: Finał MercedesCup, DTM Races czy berliński Fashion Week. Projekt ma znajdować się w już fazie testów z udziałem 500 wytypowanych kierowców testowych.

 

Na obecną chwilę nie wiadomo czy monety MobiCoins będzie można wymieniać na fiaty czy innego rodzaju kryptowaluty, czy ich rola ograniczy się jedynie do funkcji swego rodzaju „punktów lojalnościowych” funkcjonujących w oparciu o technologię łańcucha bloków.

 

Daimler AG nie jest jedyną, tak znaczącą w tej branży, korporacją, która w ostatnich miesiącach aktywnie zainteresowała się praktycznym wykorzystaniem koncepcji ksiąg rozproszonych. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy współpracę z firmami bezpośrednio powiązanymi z technologią łańcucha bloków zadeklarowali m.in. tacy producenci jak: BMW, Volkswagen czy Porsche.

 

Ten ostatni miałby pracować nad wykorzystaniem rozwiązań łańcucha bloków m.in. do celów związanych z rozwojem technologii samochodów autonomicznych.