Bankfrick

 

Operujący w Księstwie Liechtensteinu, Bank Frick, jako pierwsza instytucja bankowa w tym kraju rozszerzył zakres swoich usług o możliwość handlu kryptowalutami.

 

Jak wyczytujemy z oficjalnego komunikatu banku w tej sprawie, usługa tego rodzaju skierowana jest do „profesjonalnych uczestników rynku i pośredników finansowych”. Handel dostępny jest w pięciu kryptowalutach: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP) oraz Ether (ETH); wymienialnych na euro, dolary amerykańskie i franki szwajcarskie.

 

Jak zaznaczają przedstawiciele banku, handel odbywać się będzie „raz dziennie”, podlegając równolegle tym samym standardom jak w przypadku „tradycyjnych transakcji finansowych” w oparciu o przepisy prawa unijnego. Oznacza to, że klienci pragnący zainwestować w kryptowaluty poprzez Bank Frick podlegać będą wcześniejszej, ścisłej weryfikacji – włączając w to zarówno identyfikację ich tożsamości jak i źródła pochodzenia środków przeznaczonych na inwestycję.

 

Jak zapewniają przedstawiciele banku, powierzone im środki kryptowalutowe przechowywane będą  w dedykowanych tzw. zimnych portfelach oferujących „wysoki poziom zabezpieczenia na wypadek utraty lub kradzieży krypto-aktywów”.

 

Uruchomienie handlu kryptowalutami to odpowiedź na popyt na usługi tego rodzaju, głównie ze strony europejskich instytucji finansowych, wyjaśnia CCO Bank Frick, Huber Büchel:

 

Nasze usługi spotykają się z zainteresowaniem ze strony firm z całej Europy. Dzieje się tak, ponieważ wiedzą one, że możemy zaoferować im niezawodne wsparcie w implementacji ich modelów biznesowych opartych na kryptowalutach i łańcuchach bloków w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Stawiamy sobie za cel osiągnąć przynajmniej ten sam poziom jakości krypto-bankowości jak to ma miejsce w przypadku bankowości tradycyjnej”.

 

Należy podkreślić, iż inicjatywa Bank Frick nie jest pierwszą tego typu w europejskim sektorze bankowym. Podobnego rodzaju usługi w Szwajcarii oferują już m.in.: Falcon Private Bank, Vontobel, Cornerbank, Leonteq czy IG Bank.