Niestety okazało się że, infrastruktura bitcoina nie była przygotowana na tak wielki wzrost popularności. Szczególnie chodzi o giełdy jak i o wszelkie serwisy służące do monitorowania kursu.

 

W chwili gdy kurs zbliżył się do granic 260$ główna giełda MtGox została przeciążona, trudności też sprawiało samo sprawdzenie kursu. Osoby które nagle nie mogły się zalogować do giełdy w której trzymały swoje środki ogarnęła panika, sytuację pogorszyła dodatkowo całkowita dezinformacja. Oficjalne forum bitcoina bitcointalk.org jak i większość serwisów monitorujących kurs nie odpowiadały. W chwil gdy kurs był już na tak wysokim poziomie i z samego tego faktu atmosfera była juz gorąca słabość infrastruktury dolała oliwy do ognia. Kurs w ciągu kilku godzin z 260$ spadł w okolice 100$ a następnie do 54$.

 

MtGox w oficjalnym oświadczaniu stwierdził, że serwery zostały przeciążone i zdecydował się na wyłączenie giełdy na 12 godzin by usprawnić działanie giełdy i ostudzić negatywne nastroje użytkowników. Po włączeniu płynnośc giełdy nie trwała długo, giełda dostała następny cios w postaci ataku DDoS.

 

Podobna sytuacja spotkała też polski kantor Bitcurex. Skrypt jak i serwer nie zostały przewidziane do obsługi tak dużej liczby użytkowników. Doszło do wielu przerw w działaniu serwisu podczas których administratorzy próbowali usprawnić system.

 

Bitcoin jest projektem bardzo młodym i do tej pory również niszowym. Sam projekt jak i infrastruktura cały czas jest rozwijana i udoskonalana. Jak widać nawet developerzy głównych i wiodących serwisów nie przewidzieli aż tak dużego sukcesu. Potrzeba jeszcze trochę czasu by naprawić wszystkie niedoskonałości infrastruktury systemu a  takie projekty jak Tradehill, które z dużym zapleczem finansowo logistycznym są bliskie uruchomienia, powinny przywrócić zaufanie do cyfrowej waluty i usprawnić działanie całego systemu.

 

Bitcoin jest przede wszystkim środkiem transakcyjnym i dla tej funkcji cena na giełdzie póki jest wyższa od zera jest bez znaczenia. Wzrost popularności doprowadził do wywindowania cen do niebotycznych kwot a te jeszcze bardziej do wzrostu popularności. Kurs bitcoina zawsze był podatny na duże zawirowania ze względu na małą masę rynku i prawdopodobnie sytuacja nie zmieni się jeszcze przez najbliższy czas dlatego warto zachować szczególną ostrożność i inwestować wyłącznie tyle ile można pozwolić sobie stracić.

 

Wiele innowacyjnych i przełomowych projektów w początkowej fazie spotykało się z trudnościami i krytyką sceptyków. Tak było z Internetem , samochodem i komputerem. Twierdzono, że nigdy się one nie przyjmą lub nigdy nie będzie na to wielkiego zapotrzebowania a jednak zmieniły świat i uzależniły od siebie ludzi stając się nie zastąpione. Czy bitcoin ma potencjał zmienić świat ? Czas pokaże, już teraz każdego dnia coraz więcej ludzi głęboko w to wierzy.

 

locoReady6 1