Bill Miller

 

Bill Miller to legenda wielkich inwestycji. Miana legendy dorobił się dzięki niezwykle dobrej passie, jednej z największych w historii funduszy inwestycyjnych.

 

W latach 1991-2005 fundusz którym zarządzał czyli Legg Mason Value Trust pokonywał nawet takich gigantów jak S&P 500 (skupiającego 500 największych spółek z nowojorskiego parkietu) pod względem zwrotów całkowitych.

 

Dobra passa Millera jednak niedługo potem się skończyła. Zrezygnował z Value Trust i założył Legg Mason Opportunity.

 

W 2014 roku Miller zainwestował 1 proc. swojego majątku wówczas szacowanego na ok. 500 milionów dolarów w Bitcoina, który wart był wtedy kilkaset dolarów. Wraz z tą decyzją jego dobra passa znów wróciła.

 

Dziś Bill Miller jak sam twierdzi, 50% aktywów szacowanych na kilka miliardów dolarów trzyma bitcoinach. Oczywiście jak sam twierdzi, kiedyś zamierza je sprzedać.

 

W wywiadzie dla forbsa Miller powiedział, że jedną z jego najlepszych inwestycji jest właśnie Bitcoin.

 

Z ciekawostek warto odnotować, że fundusz nie kupił jeszcze innych kryptowalut i planuje skupić się wyłącznie na Bitcoinie.  Miller twierdzi, że "większość  kryptowalut (altcoinów), jeśli historia monetarna jest jakąkolwiek wskazówką, będzie bezwartościowa."

 

Bill Miller to nie jedyny miliarder, który miał nosa do Bitcoina. Szacuje się, że 1% wszystkich bitcoinów jest w posiadaniu braci Winklevoss. Również miliarder Tim Draper niedawno chwalił się, że ¼ jego majątku (szacowanego wówczas na miliard dolarów) stanowią Bitcoiny. Do zacnego grona należy jeszcze John McAfee i  Richard Branson od lotów kosmicznych (Virgin Galactic). Na tym nie koniec. Coraz więcej funduszy lokuje część kapitału w Bitcoinie.

 

Co łączy wszystkich tych miliarderów oprócz samego posiadania bitcoinów? Dobre wyczucie momentu wejścia, bynajmniej nie na szczytach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie teraz gdy Bitcoin bije nowe rekordy.  

 

Zdjęcie: commons.wikimedia.org