Bitcoin11000

 

Kurs Bitcoina już niemal każdego dnia bije nowe rekordy. Sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Niemal każdemu wzrostowi zawsze towarzyszy korekta a im wzrost silniejszy tym potencjalna korekta głębsza.

 

Patrząc na wykres kursu w dużej skali, kurs wzbija się już niemal pionowo, bez większych przystanków. Ostatnie 4000$ wzrostu obeszło się bez korekty, która w końcu musi przyjść. Patrząc na kurs z jeszcze większej skali, można przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że powinna również nadejść korekta kilkunastomiesięcznych wzrostów. Jeśli nastąpi nie będzie mała.

 

Bitcoinowe bańki:

 

Historia Bitcoina a szczególnie jego 3 „baniek” uczy pokory. W niniejszym artykule, chcielibyśmy pokorę wzbudzić w czytelnikach.  Bitcoin to przełomowa technologia dająca wolność i niezależność finansową , jednak jak każda rewolucyjna technologia, również i ta podatna jest na bańki.

 

1banka

Pierwsza bańka 2011

 

2banka

 Druga bańka 2013

 

3banka

Trzecia bańka 2013-2014

 

4banka

 

Kurs obecny

 

schematbańki

Schemat bańki

 

Historię Bitcoina można podzielić na cykliczne okresy boomu i stagnacji. Okresy bańkowe przeplatane z konsolidacją.

 

Inwestuj mądrze

 

Każda bańka to spektakularny wzrost, ale również i spektakularna korekta. Oczywiście, nie chcemy was zniechęcić do inwestowania a zasugerować, jak zrobić to rozsądnie. Od początku istnienia trend kursu BTC jest stale wzrostowy, jednak nie każdy moment na zakupy jest dobry (chyba, że kupujemy długoterminowo na wiele lat mogąc pozwolić zamrozić sobie środki).

 

Starą zasadą inwestorów jest zasada: „Sprzedawaj kiedy inni kupują, kupuj kiedy leje się krew”.

 

Na zakupy był czas przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy. Paradoksalnie kurs dla wielu inwestorów nie był wtedy zachęcający i zbyt stabilny. Dopiero duże wzrosty w krótkim czasie przyciągnęły atencję mediów a co za tym idzie inwestorów. O Bitcoinie mówi się już wszędzie, Internecie, telewizji, radiu. Dziennie pojawia się kilkadziesiąt artykułów w najbardziej poważanych i prestiżowych serwisach finansowych na całym świecie. Tu pojawiają się nowi inwestorzy, którzy chcą również i dla siebie ugrać kawałek tortu, jednak najwięcej przy tym ryzykując.

 

Jeżeli chcesz zainwestować w Bitcoina, obecnie nie jest to najlepszy moment, mimo, iż kurs może jeszcze urosnąć do absurdalnych wręcz poziomów. Jednak biorąc pod uwagę tempo wzrostu oraz ruch na bitcoinowych serwisach, możemy być już w ostatniej fazie obecnych wzrostów (faza Euforii). Nawet jeśli kurs pójdzie jeszcze i 100% do góry, prawdopodobnie wielu inwestorów nie zdąży nawet tego wykorzystać.  

 

Uważaj jeśli grasz na giełdach.

 

Giełdy bitcoinowe nie posiadają infrastruktury facebooka czy też bankowej i nie są przystosowane do dużej liczby graczy. W czasie wzrostów takich jak obecnie następuje wzmożony ruch, głównie przez napływ nowych inwestorów. Serwery giełd są przeciążone, pojawiają się problemy z funkcjonowaniem. W przypadku potencjalnej  korekty ostatnich kilkunastomiesięcznych wzrostów, musisz zdać sobie sprawę z tego, że możesz się nawet nie zalogować. Wiele giełd może przestać działać lub ich działanie będzie bardzo problematyczne. Nie licz na to, że w razie nagłego spadku kursu szybko wystawisz ofertę sprzedaży. Zanim to zrobisz, kurs może być już kilkanaście czy też kilkadziesiąt procent niżej.

 

Najgorsze co w tym przypadku możesz zrobić to ciągle odświeżanie strony giełdy. Raz, że pogorszysz sytuację, dwa, twoje IP może zostać zbanowane przez Cloud Flare lub inny system antyDDOS. W takiej sytuacji, możesz się pożegnać  z dostępem do giełdy na wiele godzin, chyba, że znajdziesz sposób na zmienne IP. (użyj VPN, lub najszybciej przeglądarki Epic Privacy Browser z włączonym proxy).

 

Korzystając z giełd, musisz mieć pełną świadomość, że w sytuacji przeciążenia możesz się do nich nie zalogować i zostać odcięty od środków.

 

Kiedy ta korekta?

 

Znający na to odpowiedź człowiek niewątpliwie zostanie milionerem. Korekty możemy spodziewać się w ciągu minut/godzin jak i dni/tygodni, jednak na 99.99% pewne jest, że przyjdzie i każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę.

 

Przyszła duża korekta, co robić?

 

Przede wszystkim nie panikować. Jeżeli nie jesteś inwestorem długoterminowym, nie możesz sobie pozwolić na zamrożenie środków i nie zdążysz sprzedać, a miałeś taki zamiar, będziesz miał pewnie jeszcze okazję zrobić to na korekcie korekty czyli odbiciu. Każdy spadek czy wzrost, prędzej czy później jest korygowany. Najgorsze co można robić, to sprzedawać na dołkach i kupować na szczytach.

 

Po odbiciu prawdopodobnie znów przyjdzie czas spadków, aż do osiągnięcia dołka. Następnie czas konsolidacji kursu, czyli nuda dla graczy. Dobry czas na inwestycje.

 

Korekta ostatnich wielomiesięcznych wzrostów może spowodować spadek kursu BTC nawet 50-80%!

 

Kiedy inwestować

 

Jeżeli inwestujesz długoterminowo, staraj się nie inwestować podczas największych wzrostów. To zarezerwowane jest dla hazardzistów. Jeżeli wierzysz w projekt inwestuj wiele miesięcy po pęknięciu bańki, gdy na kursie wieje nudą oraz wszyscy razem z mediami orzekli, że Bitcoin już umarł. Oczywiście możesz podejść do tego bardziej profesjonalnie i zagłębić tajniki analizy technicznej próbując wyszukiwać oznak odwrócenia trendu.

 

Tym razem będzie inaczej

 

Za nami 3 bańki. Czwarta właśnie prawdopodobnie jest w trakcie. Czy tym razem będzie inaczej i bańka nie pęknie? Odważni i ci co mogą sobie na to pozwolić mogą to sprawdzić.

 

Znany inwestor Michael Novogratz, który przewidział obecny pułap 10 000$, teraz szacuje, że kurs Bitcoina osiągnie 40 000$ do końca 2018 roku. Inwestorom indywidualnym nie rekomenduje jednak, aby kryptowaluty przekraczały 1-3 proc. ich majątku. Co odważniejsi i bogatsi mogą pozwolić sobie jego zdaniem na maksymalnie 5-10%. Są to wartości rozsądne.

 

Novogratz planuje właśnie otworzyć 500mln fundusz inwestycyjny i nie będzie to jedyny. Do Bitcoina idą setki jak nie miliardy dolarów jednak należy na to patrzeć bardziej długoterminowo.

 

Pamiętaj nigdy nie inwestuj więcej niż możesz stracić.

 

Inwestuj mądrze!