NBP

 

„Bitcoin to jazda bez trzymanki” takie słowa padły na ostatniej konferencji prasowej z ust profesora Adama Glapińskiego.

 

Prezes NBP stwierdził również , że choć kryptowaluty nie są w Polsce nielegalne, to stara się przestrzegać przed lokowaniem w nich oszczędności.

 

„To nie jest rynek w jakikolwiek sposób regulowany i nadzorowany, ryzyko jest ogromne" – podkreślił prof. Galpiński

 

Przyznał też, że sam by chętnie kryptowalut by zakazał, jednak to z kolei mogłoby blokować rozwój branży FinTech. Oczywiście takie posunięcie nie byłoby wskazane i skazywałoby Polskę na zacofanie.  

 

„Naszym zadaniem jest ostrzegać i stabilizować” - dodał prof. Glapiński

 

Na konferencji poruszono również problem stóp procentowych oraz nieatrakcyjnego oprocentowania lokat.

 

W ciągu ostatnich czterech lat spadły zyski z lokat bankowych aż o 57,4 proc. Polacy stopniowo przestają trzymać pieniądze w bankach, gdyż jest to nieopłacalne. Tylko w 2016 roku Polacy zrezygnowali z prawie 1 mld zł odsetek. Tendencja spadkowa utrzymuje się od 2013 r. kiedy to oprocentowanie w bankach zmniejszyło się o 40 proc., a zyski z lokat spadły o 57 proc.

 

Według członków RPP poprawa opłacalności lokat powinna ograniczyć zjawisko wypływu środków z banków do różnego rodzaju funduszy i lokowania oszczędności np. w formie kryptowalut.

 

Tu oczywiście trudno się dziwić. Podczas gdy w 2017 roku,  średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to około 1,4%, inwestycja w Bitcoina w tym roku mogła dać nawet 800%.

 

RPP oraz NBP nie są w stanie zrobić nic, aby lokaty bankowe dorównały wartościom tym z lokat w kryptowaluty, jednak postraszyć przed lokowaniem w nie pieniędzy jak najbardziej już tak, i tak też właśnie czynią.

 

Oczywiście nie można odmówić im pewnych racji, inwestycje w kryptowaluty to faktycznie ogromne ryzyko z powodu dużych wahań kursu i każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę. Na kryptowalutach można bardzo dużo zyskać, ale też stracić nawet większość kapitału.  Pozostaje jednak pytanie czy przestroga jest pokierowana dobrem obywateli czy dobrem interesów banków i próbą zatrzymania uciekających od nisko oprocentowanych lokat klientów…