TimDraper2

 

„Za pięć lat, jeśli będziesz używać tradycyjnych walut, ludzie będą się z ciebie śmiać” – tego typu słowa padły podczas konferencji technologicznej Web Summit w Lizbonie z ust inwestora i wieloletniego propagatora technologii Bitcoina, Tima Drapera.

 

„Bitcoin i inne kryptowaluty będą mieć tak wielkie znaczenie, że nie będzie powodu dla korzystania z tradycyjnych fiatów.” – dodaje inwestor.

 

Brzmi niewiarygodnie? Ten sam Tim Draper jeszcze we wrześniu 2014 roku przewidywał, że kurs bitcoina jest w stanie osiągnąć pułap 10 000 dolarów. Było to jeszcze w czasach, kiedy cena pojedynczego BTC oscylowała w okolicach 400 – 500 dolarów, zaś kurs kryptowaluty leciał „na łeb na szyję”, aby kilka miesięcy później odbić się od dna na poziomie około 135 dolarów.

 

„Sądzę, że rynki nie dostrzegają tego co dostrzegam ja. Cała ekonomia przechodzi proces przebudowy. Osobiście celuję w pułap ok. 10 000$ za bitcoina w perspektywie następnych 3 lat. Jednak nawet to może być pesymistyczną prognozą.” – mówił wówczas Draper.

 

Mało kto mógł wtedy przewidywać, że wizja Drapera ma jakiekolwiek szanse na ziszczenie. Wielu zapewne odbierało słowa inwestora z przymrużeniem oka, traktując je jako żart lub też próbę napędzania koniunktury dla kryptowaluty. Jednak miliarderzy pokroju Drapera swoje fortuny zawdzięczają właśnie instynktowi, zdolności oceny,  nieszablonowemy myśleniu i patrzeniu w przyszłość.

 

Rzeczywiście, faktem jest iż Draper nabył w tamtym czasie pokaźną ilość bitcoinów, zwyciężając w jednej z kliku głośnych w 2014 roku licytacji organizowanych przez amerykańską agencję federalną. Ich przedmiotem były bitcoiny zarekwirowane z majątku słynnego niegdyś bazaru internetowego – Silk Road – zamkniętego przez służby federalne USA pod zarzutem m.in. pośredniczenia w handlu narkotykami.

 

Łącznie, w dwóch tego rodzaju aukcjach, Draperowi udało się nabyć wtedy niemal 32 000 BTC.

 

Tim Draper ma obecnie powód do radości. Bitcoiny, które wtedy zakupił – warte wówczas łącznie mw. 15 milionów dolarów, obecnie warte są około 240 milionów dolarów.

 

Mimo, iż obecnie kurs oscyluje w okolicach 7500 dolarów, pułap 10 000 dolarów, z tej perspektywy, nie wydaje się już aż tak odległy.  

 

Kiedy w 2014 roku Draper wypowiadał swoją prognozę, wiele osób mogło się z niego śmiać. Teraz to on się śmieje, dodając że jeśli już teraz nie podejdziemy poważnie do rewolucyjnej koncepcji technologii Bitcoina w przeciągu kilku lat to z nas mogą się śmiać.

 

Urodzony w Kalifornii, 59 letni Tim Draper, dyrektor naczelny Draper Fisher Juverston (firmy inwestycyjnej typu venture capital) ma już na swoim koncie inwestycje w takie marki jak Skype, Tesla czy Twitter. Wartość jego osobistego majątku szacuje się dziś na sumę 1 miliarda dolarów z czego prawie 1/4 ulokowana jest w bitcoinach.

 

Tim Draper jest również właścicielem prywatnej uczelni wyższej – Draper University of Heroes. Jednym z kierunków jaki możemy tam podjąć jest właśnie technologia Bitcoina i łańcucha bloków.