stockexchange

 

Po artykule przypominającym idee Bitcoina, mamy gratkę dla spekulantów. Platforma CME Group poinformowała, że wprowadzi kontrakty krótkoterminowe na Bitcoina.

 

CME grup jest największą i najbardziej rozpoznawalną platformą handlu instrumentami pochodnymi i towarami na świecie. Niezwykłą sensację wywołał dzisiejszy oficjalny komunikat prasowy, z którego dowiadujemy się, że platforma będzie również obsługiwać kontrakty na Bitcoina. Dokładna data nie jest jeszcze znana i zależy od spełnienia wszystkich wymagań regulatorów rynku. Szacunkowo ma to potrwać do końca tego roku.

 

Na wiadomość energicznie zareagował kurs Bitcoina ustanawiając nowy szczyt (ATH).

 

Jest to dobra wiadomość dla spekulantów, również tych, którzy do tej pory od Bitcoina woleli trzymać się z daleka z powodu wysokiego ryzyka. Platforma oferuje bowiem wiele narzędzi dzięki którym, gra na kursie Bitcoina będzie bezpieczniejsza.

 

Kontrakty z samym Bitcoinem nie będą miały wiele wspólnego, z wyjątkiem samego kursu i tylko tego będą dotyczyć. Po ich wygaśnięciu klient nie będzie mógł domagać się instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku bitcoinów.  W wielkim skrócie jest to gra w obstawianie kursu.

 

Kurs obliczany będzie jako wypadkowa kursów z giełd takich jak Bitstamp, GDAX, itBit oraz Kraken -  Bitcoin Reference Rate (BRR) przez platformę Crypto Facilities . Już w tej chwili CME oferuje także swój index kursowy  Bitcoin Real Time Index (BRTI).

 

Na początku 2018 roku kontrakty pojawią się również na  amerykańskiej giełdzie Chicago Board Options Exchange.

 

Bitcoin staje się powoli zjawiskiem powszechnie rozpoznawalnym i wręcz naturalnym. Jakie skutki dla Bitcoina  przyniosą kontrakty terminowe na giełdach obracających miliardami dolarów ciężko dokładnie przewidzieć.

 

O ile manipulacja cenami typowych  instrumentów pochodnych jest trudna oraz jest przestępstwem, w przypadku Bitcoina  i jego globalnego i anonimowego charakteru, jest łatwiejsza i bardzo trudno wykrywalna.

 

Kontrakty terminowe na największych giełdach świata, mogą odbić się na stabilności (o ile tak to można nazwać) kursu i przyczynić się do dyżych wahań cenowych. O ile obecnie rynek Bitcoina jest odzwierciedleniem psychologii tłumu składającego się z niedoświadczonych graczy, tak w przyszłości bardziej może przypominać ten Forexowy a gra na kursie dla niedoświadczonych graczy może być trudniejsza.