Fundusze

 

Wraz ze wzrostem popularności a co za tym idzie wzrostem kursu Bitcoina, rośnie liczba funduszy hedgingowych.

 

Tylko w tym roku jak podaje  firma badawcza Autonomous Next, powstało ich aż 90. W sumie do tej pory powstały 124 fundusze skupione na kryptowalutach. Ich aktywa szacuje się na 2.3mld dolarów.

 

Największy wysyp funduszy przypada dokładnie na okres intensywnego wzrostu kursu Bitcoina.

 

Oczywiście jak można się domyślać, zjawisko działa na zasadzie zapętlenia. Im wyższy kurs tym więcej funduszy, a im więcej funduszy i inwestorów tym wyższy kurs co wynika z zasady popytu i podaży.

 

Jak podaje CNBC, najwyższy odsetek wszystkich funduszy stanową fundusze typu Venture capital, z aktywami na poziomie 1.1mld dolarów. Fundusze skupione na handlu zasobami cyfrowymi zajęły drugie miejsce na poziomie 32 procent. 

 

Same fundusze przeznaczone są głównie dla klientów instytucjonalnych czy też większych inwestorów, których na fali ostatnich wzrostów nie brakuje. Głównymi czynnikami przyciągającymi inwestorów do kryptowalut jest ich gwałtowny wzrost a także co bardzo ważne brak ich korelacji z tradycyjnymi aktywami inwestycyjnymi (dywersyfikacja ryzyka).

 

Warto wspomnieć, że właśnie startuje największy fundusz (aktywa 500mln dolarów) - Galaxy Investment Partners, założony przez Michaela Novogratza, byłego menagera funduszu hedgingowego Fortress.