Revolut Logo

 

Założona w lipcu 2015 roku, przez posiadającego rosyjskie korzenie Nikolaya Storonskiego, firma Revolut, jak sama siebie określa, stanowi „alternatywę dla światowego systemu bankowego”. Revolut zajmuje się emisją kart płatniczych, kompatybilnych z systemem Mastercard.

 

Co jednak odróżnia karty płatnicze Revolut od tradycyjnych kart tego rodzaju? Lista zalet jest naprawdę bardzo długa. Postarajmy się podkreślić te najważniejsze.

 

Karty Revolut oferują jedne z najniższych na rynku różnic kursowych. Płatności realizowane za ich pomocą rozliczane są po kursach międzybankowych, bez bankowych spreadów (którymi powyższe tak bardzo uwielbiają nas łupić), co najdobitniej odczujemy płacąc w ten sposób za granicą lub dokonując międzynarodowych transferów międzybankowych.

 

Revolut to także aplikacja mobilna (dostępna na systemach iOS i Android), powiązana z wirtualną kartą walutową MasterCard. Fizyczne karty Revolut to karty typu prepaid. Możemy zasilić je za pomocą standardowej karty debetowej lub też z wykorzystaniem przelewu SEPA.

 

 

Za pomocą usługi Revolut zapłacimy na całym świecie, wszędzie tam gdzie akceptowane są karty MasterCard. Revolut wspiera ponad 90 światowych walut. W Polsce karty Revolut zasilimy za pomocą euro, dolara, funta brytyjskiego, a także (od dwóch miesięcy) za pomocą złotego i franka szwajcarskiego.

 

Revolut to również zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, m.in. funkcja powiązania karty z geolokalizacją twojego telefonu (poprzez ww. aplikację). Próba wypłacenia pieniędzy z bankomatu znajdującego się w innym miejscu niż twój telefon zakończy się (dla potencjalnego złodzieja) niepowodzeniem. Kartę tego typu możemy też natychmiast zablokować za pomocą jednego kliknięcia, również z poziomu aplikacji.

 

Firma przeprowadziła niedawno zbiórkę kapitału inwestycyjnego. W Revolut zainwestowały m.in. takie fundusze inwestycyjne jak Index Ventures, Balderton Capital czy Rabbit Capital.

 

Zbiórka zakończyła się niemałym sukcesem. Na konto Revolut trafiło dodatkowych 66 milionów dolarów, podwyższając obecny, łączny kapitał inwestycyjny firmy do poziomu 83 mln. dolarów. Revolut chce wykorzystać go m.in. do rozszerzenia zasięgu swojej działalności o Stany Zjednoczone i kraje Azjatyckie.

 

Trzydziestoczteroletni Storonsky, pomimo iż przed założeniem Revolut pracował m.in. dla Lehman Bros (w roli handlowca instrumentami pochodnymi), a także dla Credit Suisse, nie ukrywa, iż nie jest wielkim entuzjastą systemu bankowego:

 

„Zwyczajnie nie lubię banków. Są tak bardzo biurokratyczne, pełne menedżerów, którzy tak naprawdę nie robią nic … Jeśli zwolnilibyśmy 80 procent bankierów, nic tak naprawdę by się nie zmieniło.” – mówi Storonsky w wywiadzie dla agencji prasowej Reuters.

 

Nie dziwić musi zatem, że firma Stornskiego zwraca teraz swoją uwagę w kierunku Bitcoina, stanowiącego również idealną alternatywę dla globalnej bankowości. Revolut dodaje go do swojej aplikacji mobilnej jako odpowiedź na „bardzo wysokie zainteresowanie klientów”.

 

Dzięki temu, użytkownicy Revolut będą mogli korzystać z bitcoina na tych samych zasadach i w ten sam sposób, w jaki korzystali dotychczas z innych walut – za jego pomocą płacąc, dokonując transferów międzynarodowych czy wymian walutowych. Wkrótce do Bitcoina dołączą również inne kryptowaluty: Ethereum oraz Litecoin.

 

Revolut może już teraz pochwalić się bazą około 700 000 klientów z czego jednak aż 400 000 to wciąż Brytyjczycy.

 

Czy Revolut może być atrakcyjny dla polskiego klienta?

 

Od 2 miesięcy konto możemy doładować (wypłacić) w PLN i zlecić przelew środków w 26 walutach praktycznie bez prowizji. To też idealna opcja dla np. emigracji zarobkowej, aby bezpłatnie wysłać pieniądze rodzinie w Polsce.

 

Konto będzie można również zasilić bitcoinami a następnie płacić nimi kartą np. w sklepie czy dokonać płatności na rachunek bankowy w Polsce i w wielu krajach na świecie. Przykładowo, jeśli chcemy zrobić zakupy w australijskim sklepie internetowym i zapłacić za nie bitcoinami (czy też złotówkami) nawet gdy sprzedawca nie umożliwia takiej opcji, dzięki Revolut będzie to możliwe (bez prowizji za przelew). Prowizja za przewalutowanie w wysokości 0.5% pojawi się wtedy,  gdy nasze transakcje przekroczą £5,000 lub 20 000zł miesięcznie.

 

Revolut umożliwia też darmowe wypłaty z bankomatów (zamiana BTC na gotówkę PLN), również za granicą, jednakże do wysokości równowartości 200 funtów lub 800zł miesięcznie, wszystko powyżej obciążone jest 2% prowizją.