FalconBank

 

Szwajcarski bank inwestycyjny Falcon uzyskał wszystkie niezbędne zezwolenia i zapowiedział udostępnienie swoim klientom produktów inwestycyjnych opartych bezpośrednio na Bitcoinie.

 

To pierwszy bank na świecie oferujący możliwość takich inwestycji. Bank będzie w tym przedsięwzięciu współpracował z operatorem Bitcoin Suisse. Falcon jest bankiem inwestycyjnym, specjalizującym się w zarządzaniu majątkiem inwestorów prywatnych.


Na stronie internetowej banku możemy zapoznać się z krótkim filmem wprowadzającym pokrótce inwestorów w tematykę kryptowalut. Decyzja banku i szwajcarskiego nadzoru finansowego jest przełomowa. Jak dotąd banki dość niechętnie patrzyły na Bitcoina widząc w nim narzędzie do prania brudnych pieniędzy. Szczególnie ostrożne są banki szwajcarskie, niektóre z nich miały niedawno poważne kłopoty w związku z oskarżeniami o tolerowanie tego procederu (prowadzonego, dodajmy, bez udziału walut cyfrowych).


Jako mały dodatek dla swoich klientów, bank zainstalował bitomat w głównej siedzibie w Zurychu.

 

FalconATMŹródło: Falcon Private Bank


Decyzja banku Falcon może być początkiem nowego etapu w trudnym związku bankowców z Bitcoinem. Na początku patrzyli oni na BTC niczym na nieznanego potwora z głębin. Później finansiści przeżyli falę fascynacji technologią łańcucha bloków. Trzecim etapem, który być może zapoczątkował Falcon, jest traktowanie Bitcoina jako „zwykłej” waluty i aktywa inwestycyjnego, mającej z tego punktu widzenia szereg interesujących cech i zalet. Takich jak na przykład ograniczona emisja i niezależność od polityków.

 

W tym świetle ostatnie ostrzeżenie rodzimego NBP i KNF przed kryptopwalutami, wygląda niestety jak zaściankowa groteska...