Bitcoin złoto2

 

Mike Maloney to powszechnie szanowany ekonomista i doradca finansowy, autor bestselleru „Guide to Investing in Gold and Silver. Protect Your Financial Future” („Jak inwestować w złoto i srebro. Zabezpiecz swoją finansową przyszłość”). Właściciel GoldSilver.com - światowego lidera handlu złota i srebra.

 

„Po raz pierwszy w historii wszystko naraz wydaje się stanowić [ekonomiczną] bańkę”, nie przebiera w słowach Maloney w jednej ze swoich wypowiedzi na kanale YouTube:

 

 o Bitcoinie w 25:21

 

„W 2000 r. bańką zagrożone wydawały się jedynie akcje giełdowe, w 2008 były to akcje i nieruchomości, tym razem mamy do czynienia z bańką mogącą dotyczyć zarówno akcji, nieruchomości jak i obligacji państwowych.”

 

Obecną bańkę ekonomiczną, Maloney określa mianem jednej z największych z jakimi mieliśmy kiedykolwiek do czynienia.

 

„Kiedy [ta bańka] pęknie, efekt będzie dewastujący dla większości ludzi” – mówi Maloney.

 

Według niego, kluczowe mogą okazać się następne cztery lata. Sam jednak podkreśla, że wszystko może potoczyć się znacznie szybciej.

 

Już w 2005 roku Maloney ostrzegał przed mającym nadejść kryzysem ekonomicznym z roku 2008. Jak mówi, tego samego rodzaju przesłanki, z tym że obecnie znacznie bardziej zintensyfikowane, skłaniają go, aby podnieść tego samego rodzaju alarm właśnie teraz.

 

Według Maloneya po raz kolejny mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem kryzysem w sektorze nieruchomości. O ile w 2008 roku, tego rodzaju problem dotyczył głównie USA i Wielkiej Brytanii, tym razem na celowniku są takie państwa jak: Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Chiny i (ponownie) Stany Zjednoczone.

 

Od 2005 roku Maloney jest bliskim współpracownikiem i doradcą innego, powszechnie rozpoznawalnego inwestora, biznesmena i doradcy finansowego – Roberta Toru Kiyosakiego – autora „najbardziej poczytnej książki w kategorii doradztwa finansowego w historii” (według Amazon.com) – „Rich Dad Poor Dad”. Ta rozeszła się w nakładzie ponad 26 milionów egzemplarzy.

 

Jako ciekawostkę możemy dodać, iż o tym tytule w jednym ze swoich talk-show wspominała sama Oprah Winfrey, jak również aktor Will Smith, mówiąc że to właśnie na jej podstawie uczy swojego syna „finansowej odpowiedzialności”.

 

Książkę „Rich Dad, Poor Dad” zachwalał również sam Donald Trump, nota bene, w późniejszym czasie podejmując literacką współpracę z Kiyosakim, czego efektem stały się dwie pozycje: "Why We Want You To Be Rich, Two Men One Message" z 2006 roku oraz "Midas Touch: Why Some Entrepreneurs Get Rich-And Why Most Don't", wydaną w roku 2011.

 

Powracając jednak do Mike’a Maloneya. Jest on powszechnie uważany za eksperta z dziedziny historii monetarnej i ekonomii (w tym pojęcia cykli ekonomicznych). Wraz z Kiyosakim jeżdżą po świecie biorąc udział w sympozjach ekonomiczno-doradczych.

Maloney jest również właścicielem i założycielem portalu GoldSilver.com, specjalizującego się w handlu metalami szlachetnymi.

 

W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi opublikowanej na kanale ww. portalu w serwisie YouTube, Maloney zwraca jednak naszą uwagę, na zupełnie inny, niemniej nie mniej atrakcyjny, środek inwestycyjny – Bitcoina.

 

Podkreśla przy tym jak bardzo ułomny jest nasz obecny system monetarny, który jak wiemy od 1974 roku nie jest już powiązany parytetem złota. Waluty fiducjarne takie jak dolar, euro czy złotówka nie mają właściwie żadnego pokrycia i jak sama nazwa wskazuje (łac. fides – wiara) oparte sa wyłącznie na wierze i zaufaniu.

 

W opinii Maloneya, nadchodzący kryzys finansów z bardzo dużym prawdopodobieństwem przyniesie światu potrzebę zupełnej zmiany swojego systemu monetarnego i jego podstawą

 

„…nie będzie już tylko złoto i srebro. Będzie nam potrzebny system monetarny z miejsca gotowy do użycia, a takie systemy istotnie już dzisiaj istnieją, zwą się kryptowalutami, a wszystko zaczęło się od Bitcoina.”

 

Podczas swoich wspólnych seminariów, Maloney i Kiyosaki wspominali zawsze o pięciu najważniejszych elementach, które powinniśmy posiadać na wypadek poważnego kryzysu – jest to tzw. zasada 5G – z ang. Ground, Grub, Gas, Guns, Gold – (grunt, żarcie, paliwo, broń i złoto).

 

Do tych pięciu pojęć Maloney dorzuca obecnie dwa dodatkowe: srebro i kryptowaluty takie jak Bitcoin, które jak sam przyznaje również posiada.

 

Z pełną wypowiedzią Mike’a Maloney’a możecie zapoznać się tutaj.