Chinesedragon

 

Jak wiadomo od kilku lat, chińskie giełdy zdominowały handel bitcoinami. Średnio ponad 90% wszystkich transakcji kupna i sprzedaży BTC odbywało się w Chinach.

 

Jak informowaliśmy niedawno, chińskie giełdy poddane zostały kontroli przez Bank Centralny. Celem kontroli było sprawdzenie czy firmy działają zgodnie z prawem , oraz czy nie dopuszczają się manipulacji rynkiem co było zresztą uzasadnione podczas ostatnich ostrych wzrostów.

 

Ofiarą kontroli padła dźwignia jak również prowizje giełdowe. Dotychczas polityką chińskich giełd był brak prowizji. Brak prowizji zaś to idealne środowisko a wręcz raj dla botów transakcyjnych. Prowizyjne eldorado sprzyjało botom, które wykonywały dużo transakcji na małych zmianach kursu co znowu nabijało wolumen. Jeden bot operujący 1BTC w ciągu doby, bez problemu mógł wygenerować nawet 100BTC wolumenu.  Dzięki temu wolumen na chińskich giełdach stanowił nawet ponad 90% zsumowanego wolumenu wszystkich giełd na świecie.

 

wolumen2

wolumen2a

Całkowity wolumen (24h). Źródło: bitcoinity.org

 

Po wprowadzeniu prowizji, wolumen na parze CNY/BTC stanowi obecnie już tylko około 24% (ostatnie 24h) całkowitego wolumenu. Król okazał się nagi. Na prowadzeniu para USD/BTC - 53% i co ciekawe para PLN/BTC zajmuje 5 (w zestawieniu miesięcznym 4) miejsce na świecie.

 

wolumen1

wolumen1a

Całkowity wolumen (30 dni). Źródło: bitcoinity.org

 

 

Jak obecna sytuacja może wpłynąć na kurs?

 

Ciężko w tej chwili ocenić. Chiny kojarzą się z dużą populacją. Co piąty człowiek na świecie to Chińczyk. Dodatkowo, tak duży wolumen na chińskich giełdach potęgował wrażenie, że to Chiny dominują na rynku. Dzięki temu chińskie giełdy były uznawane za „przewodnika stada” w wyznaczaniu kierunku kursu. Zachodnie giełdy wyraźnie za nimi podążały, co niewątpliwie mogło (jeśli już tak nie było) sprzyjać manipulacji rynkiem i to zauważył Chiński Bank Centralny.

 

W chwili obecnej największy wolumen w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowany został na OkCoin i Bitfinexie, jednak ciężko mówić tu o nowym ”przewodniku stada”, gdyż różnice między największymi giełdami nie są duże. W dłuższej perspektywie czasu może to oznaczać mniejsze wahania kursu i większą stabilizację.

 

 zdjęcie: flickr.com